رفتارهای عجیب مردم اروپای قدیم- ویدئو

اروپای جدید را تقریبا همه می شناسیم. جایی است که تقریبا اکثر مردم کشورهای جهان سوم آرزوی زندگی در آنجا را دارند. اما پس از اندکی مطالعه در تاریخ این سرزمین , متوجه می شویم که مردمان اروپا تا یک قرن پیش هم دارای آداب و رسومی بوده اند که وجود چنین آداب و رسومی در بین آنها را شاید فرض محال می دانستیم. در این مطلب (ویدئوی این متن را ببینید)  فقط به چند مورد از این آداب و رسوم مردمان اروپا در قرن های گذشته می پردازیم:

1-   در اروپای قرون وسطی , دوئل کردن آخرین روش حل اختلاف زن و شوهر از طریق دادگاه بوده است. این روش موقعی به اجرا در می آمد که طرفین برای اثبات بی گناهی خود یا اثبات گناهکار بودن همسر خود , نمی توانستند  ادله کافی یا شاهد ارائه کنند. در چنین شرایطی , قاضی حکم به دوئل زوجین می کرد. در این روش , مرد در حالی که یکی از دستانش بسته شده تا کمر در یک گودال قرار داده می شود . یک چوب کوتاه هم به دستش داده می شود. اطراف گودال همانند میدان مبارزه با حصار محدود شده و زن حق داشن در محدوده این حصار آزادانه حرکت کند. پارچه ای که در انتهای آن یک سنگ گذاشته شده به دستش داده می شد و این زن و شوهر آنقدر با یکدیگر مبارزه می کردند و یکدیگر را می زدند تا یکی از آنها از پا می اقتاد. در پایان مبارزه , پیروز میدان بعنوان برحق شناخته می شد و قاضی رای را به نفع او صادر می کرد.

 

2-   محاکمه حیوانات , بخصوص حیوانات اهلی و خانگی  در اروپای قرون وسطی امری کاملا عادی بود. بویژه گربه ها در ارتباط با سحر و جادو دادگاهی می شدند. دادگاه محاکمه حیوانات هیچ فرقی با محاکمه انسانها نداشت. حیوان مورد اتهام در جایگاه متهمین قرار داده می شد. شاکی و شاهدان او در جایگاه هایشان قرار می گرفتند و قاضی پس از شنیدن حرف های شاکی و شاهدان , حکم خود را صادر می کرد.مرغ و خروس , گاو و گوسفند , خوک , فیل , سگ و گربه و انواع حیوانات دیگر در دادگاه های قرون وسطی در جایگاه متهمین قرار گرفتند و به مجازات محکوم شدند. در بعضی موارد حتی حکم اعدام حیوانات هم صادر شد.  

 

3-   زنان و دختران اروپایی, بخصوص در قرن هفدهم و هجدهم برای زیبایی خود روش های عجیب و غریب و حتی خطرناک را مورد استفاده قرار می دادند. برای زیبایی و روشن کردن پوست از سرب سفید استفاده می شد. این ماده برای سلامت انسان بسیار خطرناک بود و حتی منجر به مرگ می شد. البته مردان هم برای حفظ ظاهر خود روش های عجیبی را بکار می برند. از جمله , مردان اروپایی در قرون وسطی برای رفع طاسی از چربی حیوانی استفاده می کردند که برای پوست بسیار مضر است.

 

4-   بهداشت شخصی و عمومی برای مردمان اروپای قرون وسطی مفهومی نداشت. بعنوان مثال , در منازل توالت وجود نداشت و مردم در یک کاسه توالت خود را انجام می دادند و بعد آن را به کوچه و خیابان پرت می کردند. در طی سال فقط یکی – دو بار حمام می کردند چون از نظر اعتقادی , برهنه شدن حتی در اطاق در بسته را گناه می شمردند. آنها برای پنهان کردن بوی نامطبوع خود و خانه ها , از انواع رایحه ها و عصاره ها و گل ها استفاده می کردند. از قرن شانزدهم به بعد بود که مردمان اروپا به بهداشت فردی و عمومی اهمیت قائل شدند.

 

5-   بعد از اختراع دوربین عکاسی , یکی از خدمات عکاسخانه های اروپایی در قرن نوزدهم , گرفتن عکس یادگاری از شخص مرده در کنار نزدیکان او بود. در این نوع عکاسی , برای اینکه شخص مرده همانند زنده ها حالت طبیعی داشته باشد جسد در حالت های عادی ثابت می شد. البته لازم به یادآوری است که در آن دوره , عکس گرفتن هزینه زیادی داشته و به همین دلیل هم این امر بیشتر در بین اشراف شایع بوده است.

 

6-   با ساحران و جادوگران مقابله می شد. کسانی که به جادوگری متهم می شدند وزنه ای به دست و پای آنها بسته می شد و به دریا انداخته می شدند اگر او به سطح آب باز می گشت جادگر بودن او ثابت می شد و به قتل می رسید. بویژه در قرون شانزدهم و هفدهم , کشیش ها مردم را به دوری از جادوگران توصیه می کردند اما حاکمان , جادوگران را دستگیر و اعدام می کردند.

 

7-   در رم باستان پدر رئیس مطلق خانواده بود و مالک اعضای خانواده شمرده می شد. به همین دلیل هم حق داشت دخترانش را به هر کسی که دلش خواست شوهر بدهد و اگر هم از معشوق دخترش خوشش نمی آمد می توانست او و حتی دخترش را به قتل برساند. همچنین حق داشت پسران خود را بعنوان برده به فروش برساند. البته در آن دوران پدران کمی این قدر بی رحم بودند.

 

8-   ترس از زنده به گور شدن بخصوص در بین طبقه ثروتمند بسیار زیاد بود. به همین دلیل هم تابوت های ویژه ای برای آنها سفارش داده و ساخته می شد. نقطه مشترک این نوع تابوت ها هم وجود یک سیستم آلارم ساده  بود تا اگر احیاناً شخص به کما رفته باشد او بتواند پس از بیداری , آلارم را به صدا درآورد تا از قبر درآورده شود.

 پایان

ویدئو را ببینید