چرا کشتی تایتانیک از زیر آب بیرون آورده نمی‌شود

کسی نیست که نداند کشتی تیایتانیک چیست و با چه فاجعه‌ای مواجه شد. شهرت جهانی این کشتی , نه به دلیل عظمت فاجعه , بلکه در سایه فیلم جیمز کامرون با نام کشتی تایتانیک حاصل گردید. این فیلم باعث شد تا کشتی غرق شده تایتانیک , مشهورترین کشتی در بین کشتی‌های غرق شده جهان باشد.

بیش از یک قرن از غرق شدن کشتی تایتانیک می گذرد اما چرا تاکنون لاشه آن از زیر آب بیرون آورده نشد؟

کشتی تایتانیک بزرگترین کشتی مسافربری جهان بود. در ۱۵ آوریل ۱۹۱۲، در هنگام سفر از بندر ساوت‌همپتون انگلستان به نیویورک آمریکا به علت برخورد با کوه یخ غرق شد و ۱۵۱۴ نفر از مسافران و خدمهٔ آن جان خود را از دست دادند. کشتی تایتانیک ۲۲۲۳ مسافر و خدمه داشته که از این تعداد فقط حدود 700 نفر زنده مانده‌اند. اکثر مسافران از افراد ثروتمند آن زمان بوده‌اند به همین دلیل هم نزدیکان افراد غرق شده , خیلی زود به فکر بیرون کشیدن تایتانیک از زیر آب افتادند اما علی‌رغم ثروت زیادی که داشتند چنین کاری امکان‌پذیر نبود.

دلیل اصلی آن هم ناکافی بودن تکنولوژی لازم برای بیرون کشیدن آن از زیر آب , در اوایل قرن بیستم نبود بلکه دلیل آن , مشخص نبودن مختصات دقیق محل غرق شدن کشتی در وسط اقیانوس آتلانتیک شمالی بود. همچنین مدت زمان غرق شدن طولانی بوده و کشتی تا رسیدن به ته اقیانوس هم, در اثر نیروی رانشی امواج آب , از محل غرق شدن فاصله گرفته و بالطبع لاشه کشتی در مختصاتی که در هنگام غرق شدن با بیسیم اعلام شده بود قرار نداشت. علاوه بر این کشتی تایتانیک که 269 متر طول داشت در هنگام غرق شدن از وسط دو نیمه شده و 3 مایل از یکدیگر فاصله داشتند. با آن که لاشه کشتی هنوز یافت نشده بود اما روش‌های عجیب و غریبی برای به سطح آب آوردن آن پیشنهاد می‌شد. از جمله پر کردن قسمت عقب کشتی با توپهای پینگ پنگ ,  ریختن نیتروژن مایع روی کشتی , استفاده از نیروی مغناطیس و غیره که اکثرا راه حل‌هایی احمقانه و پرهزینه بودند. درحالیکه جستجوها و راه‌حل‌های پیشنهادی برای بیرون کشیدن کشتی ادامه داشت جنگهای جهانی اول و دوم درگرفتند و موضوع کشتی تایتانیک تقریبا به فراموشی سپرده شد. در سال 1953 موضوع یافتن لاشه کشتی تایتانیک دوباره قوت گرفت.

گفته می‌شود در کشتی تایتانیک جواهراتی به ارزش 300 میلیون دلار وجود داشته است. همچنین گفته می‌شود که نسخه اصلی رباعیات عمر خیام و جسد مومیایی شده یکی از سلاطین مصر در آن کشتی بوده است. و البته جواهرات و اشیاء گرانقیمتی که همراه مسافران بوده را هم نباید از نظر دور داشت.

در سال 1985 دو کاشف فرانسوی- آمریکایی به نام‌های ژان لوییس میچل (Jean-Louis Michel) و رابرت بالارد Robert Ballard) ) توانستند با یک زیردریایی عمق‌پیما به نام آرگو Argo) ) که از اعماق آبها عکسبرداری می‌کرد لاشه کشتی را پیدا کنند. اجزا و اشیاء درون کشتی تا فاصله صدها متر پخش شده و لاشه در عمق 3800 متری از سطح آب قرار داشت. اشیاء بجا مانده در درون کشتی آسیب چندانی ندیده اما بدنه کشتی بشدت فرسوده شده بود. بنا به نظر کارشناسان, دلیل آن باکتریهای آهن‌خوار و باکتری آرکیا (archaea) می‌باشند. میچل و بالارد ابتدا از این که هیچ جنازه یا اسکلتی را در لاشه کشتی پیدا نکردند شگفت زده شدند اما محققان بر این باورند که بقایای اجساد توسط جانوران دریایی از جمله ماهی‌ها و سخت پوستان خورده شده اند.بنا به نظر کارشناسان, تلاش برای بیرون کشیدن کشتی از زیر آب, باعث ازبین رفتن آن خواهد شد با این وجود یک تکه از عرشه کشتی در سال ۱۹۹۸ از بدنه جدا شده و به سطح آب آورده شد. در سال 2004 برای محافظت از لاشه تایتانیک یک توافقنامه به امضا رسید و در سال 2012 نیز , لاشه کشتی تایتانیک تحت حفاظت یونسکو قرار گرفت.

به گفته کارشناسان, بیرون آوردن لاشه کشتی تایتانیک از زیر آب ممکن نیست و می‌شود گفت که تایتانیک به یک میراث فرهنگی زیرآبی تبدیل شده و هرگز آن را دوباره در سطح زمین نخواهیم دید. همچنین بنا به اظهار کارشناسان, باکتریهای آهن‌خوار به خوردن بدنه کشتی ادامه می‌دهند و تا سی سال دیگر بخش زیادی از آن از بین خواهد رفت و تا یکصد سال دیگر , بجز قطعات کوچکی از کشتی , چیزی از آن باقی نخواهد ماند.
لینک ویدئو

پایان