با گانش برایا، کوتاه قدترین پزشک جهان آشنا شوید

گانش برایای 23 ساله گواه زنده ای است که هیچ چیز غیرممکن نیست. علیرغم اینکه به دلیل قد کوتاهش با تبعیض مواجه شد، توانست کوتاه قدترین پزشک جهان شود.

گانش برایا Ganesh Baraiya در منطقه تالاجا تالوکا Talaja Thaluka در گجرات هند به دنیا آمد و از سنین کودکی با ناملایمات روبرو شد. او طبیعی به دنیا آمد، اما در چهار سالگی والدینش متوجه شدند که اندازه سرش از بدنش بیشتر شده است، بنابراین او را نزد پزشک بردند. آنها متوجه شدند که پسر از یک بیماری صعب العلاج رنج می برد و هیچ کس نمی تواند کمک کند. مادر گانش که می‌خواست هر طور شده به پسرش کمک کند، یک کلاه ایمنی محکمی را روی سر او گذاشت تا از رشد سر جلوگیری کند و به بدن او فرصتی دهد تا رشد کند. اما فایده ای نداشت. در مدرسه به دلیل سر بزرگ و قد کوتاهش اغلب مورد تمسخر قرار می گرفت، اما دوستانی هم داشت که با او رفاقت می کردند و او می توانست روی درس هایش تمرکز کند.

یک روز به پدر گانش، ویثال بایViththal Bhai، که به عنوان یک کشاورز کار می‌کرد و روزانه حدود 200 روپیه درآمد داشت، پیشنهاد شد که در قبال دریافت 100000 (1200 دلار) اجازه دهد تا گانش به عنوان یک دلقک به سیرک بپیوندد. این مرد به قدری از این پیشنهاد ناراحت شد که از ترس ربوده شدن پسرش، شروع به همراهی او تا مدرسه کرد و مانع از رفتن پسرش بدون مراقبت به جایی شد.


گانش برایا علیرغم محدودیت های جسمانی خود همیشه بسیار بلندپرواز بود. او می‌دانست که از کودکی می‌خواهد پزشک شود و تمام انرژی خود را صرف تحصیل کرد و برای کسب نمرات بالا سخت تلاش کرد. وقتی زمانش فرا رسید، او برای لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) درخواست داد، اما به دلیل کوتوله بودنش رد شد. علیرغم نتایج امتحان خوب، شورای پزشکی هند درخواست او را به دلیل قدش (فقط سه فوت) رد کرد و ادعا کرد که او نمی تواند در موارد اضطراری وظایف خود را انجام دهد.


گانش از این عدم پذیرش، ویران شد، اما قصد نداشت رویای خود را رها کند. او با کمک مدیر مدرسه خود به مسئول ناحیه و سپس وزیر آموزش ایالتی مراجعه کرد و حتی درهای دادگاه عالی گجرات را زد. هیچ یک از تلاش های او موفقیت آمیز نبود، اما او حاضر به تسلیم نشد. پرونده او به دادگاه عالی هند رسید و سرانجام عدالت اجرا شد.

در سال 2018، دادگاه عالی هند حق ثبت نام در MBBS را به گانش اعطا کرد و او در سال بعد این کار را انجام داد. این مرد سه فوتی به تازگی تحصیلات خود را به پایان رسانده و به عنوان کارآموز در بیمارستان Sir-T در باوناگار مشغول به کار است.


گانش گفته است: «اکنون در راه تحقق آرزویی هستم که از کودکی دوست داشتم. می دانم که متفاوت هستم، اما می خواهم مانند دیگران زندگی خوبی داشته باشم و باعث افتخار والدینم شوم

دکتر گانش برایا همچنان با تبعیض دست و پنجه نرم می کند، زیرا بسیاری از بیماران او به دلیل قد کوتاهش تمایلی به صحبت با او ندارند، اما وقتی می بینند که او کار خود را می داند، راحت تر می شوند.

اگرچه او هنوز توسط کتاب رکوردهای گینس به رسمیت شناخته نشده است، اما گانش برایا با قد 3 فوتی به عنوان کوتاه قدترین پزشک جهان شناخته می شود، وجه تمایزی که او به آن افتخار می کند، زیرا داستانِ مشکلاتی را که برایش پیش آمده است بیان می کند. برای رسیدن به آرزوها، باید بر مشکلات غلبه کرد.