یورو؛ جایی که هر سال ماهی می بارد

بارش باران و برف و تگرگ ، عادی است اما بارش ماهی؟ آن هم هر سال و در زمانی معین چطور؟

یک شهر کوچک به نام یورو در شمال هندوراس هست که هر سال یک پدیده مرموزی رخ می دهد که واقعا هیچ توضیحی برای آن وجود ندارد. پدیده ای که مردم محلی به آن بارش ماهی می گویند. Lluvia de PecesYoro

سالهاست که می شنویم در فلان جا از آسمان ماهی ، قورباغه یا جانوران کوچک دیگر باریده و متعجب می شویم. اما در منطقه یورو در هندوراس، شاید تنها منطقه ای در کره زمین باشد که هر سال حداقل یک بار ، ماهی از آسمان می بارد.

در یورو به طور معمول، بین ماه های مه و ژوئن ، بعد از یک طوفان شدید ، مردم منطقه زنبیل هایشان را برمی دارند به سمت مرتع می روند تا ماهی جمع کنند. اما باید گفت که حتی یک نفر هم بارش ماهی را با چشمان خودش ندیده است. چون این پدیده بعد از یک طوفان شدید رخ می دهد و مردم در آن شرایط آب و هوایی از خانه هایشان بیرون نمی روند یا صبح که از خواب بیدار می شوند می بینند که ماهی ریخته است. ماهی ها کوچک و تازه هستند. بر اساس گفته های مردم محلی، در سالهای اخیر فقط در مرتعی به نام لا یونیون ماهی می بارد درحالی که در گذشته های دور در کل منطقه یورو ماهی می باریده و یا بعضا محل بارش تغییر می کرده است.

برخی از ساکنان این اتفاق را به دعای مانوئل د ژسوس سوبیرانا، مبلغ کاتولیک اسپانیایی نسبت می‌دهند که در اواسط دهه 1800 به این منطقه آمد و وقتی متوجه شدت فقر و گرسنگی مردم شد به مدت سه روز دعا کرد و از خدا خواست تا برای رفع گرسنگی و فقر در منطقه یورو کمک کند. بر اساس روایات ، بعد از شب سوم دعا، هوا طوفانی شد و باران ماهی شروع شد.

جسد آقای سوبیرانا در کلیسای اصلی کاتولیک ها ، واقع در میدان مرکزی یورو به خاک سپرده شده است. Manuel de Jesús Subirana

همه ساکنان منطقه پس از بارش ماهی فرصتی پیدا می کنند تا ماهی بخورند. خرید و فروش این ماهی ها ممنوع است چون آن را هدیه ای از جانب خدا می دانند. شاید بگویید که هر دفعه کسی یا کسانی برای سرکار گذاشتن مردم این کار را می کنند اما تعداد ماهی ها به قدری زیاد است که فکرش را هم نمی شود کرد که کسانی هر ساله یکی دو  بار در منطقه ماهی بریزند. نظریه های علمی هم در مورد علت بارش ماهی ارائه شده اما قانع کننده نیستند. این منطقه با اقیانوس اطلس حدود دویست کیلومتر فاصله دارد. ساکنان یورو معتقدند که بارش ماهی کار خداست و از بهشت فرستاده می شوند.