شش قدرت باورنکردنی نوزادان و کودکان

تصور بر این است که نوزاد تازه متولد شده , بسیار ضعیف, ناتوان و شکننده است. اگر شما هم اینطور فکر می کنید پس این ویدئو برای شماست.

نوزادان اگرچه ضعیف و شکننده هستند اما توانایی هایی دارند که بزرگسالان ندارند. نوزادانی که حتی قادر نیستند سر خودشان را بالا نگه دارند و حتی بعضا فراموش می کنند که برای زنده ماندن باید نفس بکشند اما از برخی جهات, نوزادان فوق العاده انعطاف پذیر هستند. نوزادان قدرت های فوق العاده ای دارند که نگاه شما نسبت به این کوچولوها را تغییر خواهد داد. اما اکیدا توصیه می کنیم که این توانایی های نوزادتان را در خانه مورد آزمایش قرار ندهید.

1:پنجه های فوق العاده قوی.

اکثر مردم وقتی به نوزاد تازه متولد شده خودشان نگاه می کنند اولین چیزی که به ذهنشان خطور می کند این است که این نوزاد حتی قادر نیست چانه اش را بالا ببرد. ولی باید بدانیم که نوزادان خیلی قوی تر از آن چیزی هستند که به نظر می رسند. دکتر رابینسون در قرن نوزدهم 60 نوزاد یک ماهه و کوچکتر را مورد آزمایش قرار داد. وقتی نوزاد عصا را با دست می گرفت عصا را بالا می برد تا ببیند آیا نوزاد می تواند خودش را بصورت آویزان نگه دارد؟ او با این آزمایش ثابت کرد که برخی از نوزادان می توانند برای چند دقیقه از عصا آویزان بمانند. او متوجه شد که حتی ضعیف ترین نوزاد هم می تواند وزن خودش را برای حداقل ده ثانیه تحمل کند. قدرت باورنکردنی پنجه های نوزادان را مادران خیلی زود متوجه می شوند. وقتی موهای مادر توسط نوزاد گرفته می شود رها کردن موها از این پنجه به ظاهر ضعیف, اصلا هم آسان نیست. نوزادان این قدرت پنجه هایشان را پیش از یک سالگی از دست می دهند.

2:رشد مجدد انگشتان

به گفته برخی از پزشکان, اگر یک نوزاد به هر دلیلی نوک انگشت خود را از دست بدهد رشد مجدد آن زیاد طول نخواهد کشید. کودکان تا سن هشت سالگی می توانند نوک انگشتان خودشان را بازسازی کنند. در کوتیکول ناخن کودک, سلول های بنیادی وجود دارد که به آنها امکان بازسازی همانند مارمولک می دهد. حداقل تا جایی که بخش کوتیکول ناخن آسیب ندیده باشد. همانطور که ناخن یک بزرگسال دائما درحال رشد است نوک انگشت کودک هم حتی در بدترین شرایط, به طور مداوم رشد می کند. ولی این به معنای نرفتن به بیمارستان و نادیده گرفتن توصیه های آنها نیست.

3:توانایی غریزی شنا

اگر یک بزرگسال که شنا بلد نیست داخل استخر بیفتد ممکن است دچار مشکل بشود. اما نوزادان دقیقا می دانند که باید چه کاری انجام بدهند. نوزادان به طور غریزی توانایی شنا کردن را دارند. اگر یک نوزاد تازه متولد شده در آب قرار داده بشود به طور غریزی دست و پا می زنند و اگر سرشان هم زیر آب برود نفس خودشان را حبس می کنند. هیچ ترسی از غرق شدن ندارند و حتی می خندند و از لحظات لذت می برند. ولی متاسفانه نوزادان غریزه شنا را, بعد از شش ماهگی از دست می دهند.

4:قدرت شنوایی فوق العاده حساس

نوزادان می توانند تمام فرکانس های صدا را به طور همزمان بشنوند. و این یعنی, آنها می توانند کوچکترین صداها را بشنوند. فرض کنید یک سنجاق از دستتان می افتد ظاهرا هیچ صدایی نمی شنویم اما نوزاد می تواند صدای افتادن آن را بشنود. حتی اگر چندین صدای مختلف در اطرافش وجود داشته باشد. با افزایش سن , ما عادت می کنیم که در یک آن, روی یک صدا تمرکز کنیم. مثلا وقتی به صحبت های یک شخص گوش می دهیم فقط به حرف های او متمرکز می شویم و به صداهای دیگر دقت نمی کنیم. اما نوزادان این گونه عمل نمی کنند. آهویی را تصور کنید که می داند یک شکارچی در کمین اوست. آهو سعی می کند هر گونه صدای کوچک اطراف خودش را بشنود. حتی صدای افتادن برگ درخت را هم می شنود. نوزادان هم مثل آن عمل می کنند و همه صداهای به ظاهر ناشنیدنی را می شنوند.

5:رشد مجدد قلب آسیب دیده

نوزادان نه تنها قادر به ترمیم نوک انگشتان بریده خود هستند بلکه می توانند حتی بخشی از قلب خودشان را هم بازسازی کنند. به گفته پزشکان, اگر از طریق جراحی, تا 15 درصد از قلب نوزاد برداشته شود نوزاد خیلی زود آن بخش از فلب را ترمیم می کند. این مورد روی موشها آزمایش و ثابت شده است. دانشمندان معتقدند که بچه موشهای تازه متولد شده سلول های بنیادی کافی برای رشد مجدد بخش آسیب دیده خودشان را دارند و اگرچه این موضوع روی نوزاد انسان آزمایش نشده اما این دانشمندان باور دارند که نوزادان انسان هم دارای توانایی ترمیم بخشی از قلب آسیب دیده خودشان را دارند.

6:کمک به سلامتی مادر از داخل رحم

همه شاهدیم که فرزندان پس از بزرگ شدن از مادرشان محافظت می کنند ولی باید بدانید که این فرزندان حتی پیش از تولد هم از مادرانشان محافظت می کنند. نوزادان پیش از تولد, وقتی در رحم مادرانشان هستند قدرت شفابخشی فوق انسانی دارند و مانند همه سوپر قهرمانان , قدرتشان را فقط برای خودشان نگه نمی دارند. آنها از قدرت فوق بشری خودشان برای ایمن نگه داشتن مادر استفاده می کنند. نوزاد , پیش از تولد, با به اشتراک گذاشتن سلول های بنیادی خودش , سیستم ایمنی مادر باردارش را بهبود می بخشد. کاری که می کند فقط جلوگیری از سرماخوردگی مادر نیست. وقتی مادر زخمی شود فرزند داخل رحم اش , سلول های بنیادی اش را به طرف محل زخم مادر می فرستد تا بهبودی او را تسریع کند. یا حتی اگر مادر دچار حمله قلبی بشود باز هم نوزادی که در رحم دارد سلول های بنیادی خودش را به طرف قلب مادر می فرستد تا به ترمیم قلب آسیب دیده مادرش کمک کند.

قدرت و توانایی نوزادان فقط محدود به اینها نیست. نوزادان در چند ماهه اول زندگی نیروی درک سینستتیک دارند. یعنی می توانند موسقی و کلمات را به صورت رنگ می بینند. اکثر کودکان این توانایی را تا سن مدرسه از دست می دهند. همچنین نوزادان استاد ارتباطات هستند. طبق یک مطالعه , نوزادان شش ماهه می توانند تفاوت بین پارس سگ عصبانی و سگ خوشحال را درک کنند. و به عنوان مورد آخر در این ویدئو , والدین فکر می کنند که نوزاد به چیزی توجه نمی کند و حتی حواسش نیست. اما این درست نیست. نوزادان به هر چیزی که در اطرافشان می گذرد توجه دارند. چون بین مهم و غیر مهم تفاوتی قائل نیستند. ولی این توانایی را هم به مرور از دست می دهند. چون با بزرگتر شدن, حس کنجکاوی و علاقه به زندگی باعث می شود فقط به چیزهایی توجه کنیم که برای خودمان مهم فرض می کنیم.

ویدئو را ببینید