پنجاه مورد دانستنی جالب و آموزنده

در این متن 50 مورد دانستنی گفته می شود که هم جالب هستند و هم آموزنده:

 

#50  در ایستگاه مترو

وقتی در یک ایستگاه متروی شلوغ باشید هر بار که نفس می کشید 15 درصد آن پوست های مرده انسانهاست که بصورت غبار در هوا معلق هستند. پس ماسک بزنید.

#49 شمارش تا یک تریلیون

یک , دو , سه , چهار , پنج, و به همین صورت , پی در پی و بصورت شبانه روزی به شمردن اعداد ادامه بدهید فکر می کنید چه مدت طول می کشد تا به عدد یک تریلیون برسید؟ عمرمان قد نمی دهد.32 هزار سال طول خواهد کشید.

#48 ساعت 22:10

این یکی شاید از دانستنی ها نیست اما چیزی است که دانستن آن بد نیست. وقتی در گوگل به هر زبانی, کلمه ساعت را سرچ کنید در قسمت عکس ها, خواهید دید که 90 درصد از تصاویر ساعت های عقربه دار, ساعت 10 و ده دقیقه را نشان می دهند. این دلیل روانشناسانه دارد و فروشندگان و آگهی دهندگان از این نکته استفاده می کنند. چون دو عقربه به این صورت, شادی و خنده را تداعی می کند و بیننده را جذب می کند.

#47 بد خطی پزشک ها

اکثر پزشک ها نسخه ها را بسیار بد خط می نویسند و هر سال به دلیل اشتباهات ناشی از این بدخطی, حدود 7 هزار نفر می میرند.

#46 نخبگانی که دیس لکسی داشتند

استیو جابز و آلبرت اینشتین از جمله نخبگانی بودند که در کودکی مشکل اختلال در خواندن و درک جملات و اشکال ساده را داشتند یعنی مشکل دیس‌لکسی داشتند. اینشتین در سن 9 سالگی, توانست راحت صحبت کند و خانواده اش فکر می کردند که او کم هوش و عقب افتاده ذهنی است. در مورد استیو جابز هم شاید ندانید که مادر او آمریکایی و پدرش سوریه ای بود و مدت کمی بعد از تولدش, به یک خانواده آمریکایی به فرزندی داده شد.

#45 چشم بادامی ها

چشم بادامی بودن به دلیل اینکه ژن غالب در بین انسانهاست, احتمال می رود که در آینده دور,  اکثر انسانها چشم های بادامی داشته باشند.

#44 نام واقعی ایکان

ایکان یک خواننده مشهور سنگالی-آمریکایی است نام واقعی این را ببینید و اگر توانستید او را با نام واقعی اش صدا بزنید Akon؛

 Aliaune Damala Bouga Time Puru Nacka Lu Lu Lu Badara Akon Thiam

آلیونه دامالا بوگا تایم پورو ناکا لو لو لو بادارا ایکان تیام

#43 آهنربای بزرگ موقع خواب

اگر هنگام خواب یک آهنربای بزرگ در کنار سر خود بگذارید ، به دلیل وجود میدان مغناطیسی ممکن است رویاهای شما زنده تر و ماندگار تر باشند.

#42 کلکسیون اتومبیل سلطان برونئی

مجموعه اتومبیل سلطان برونئی ؛ شامل این اتومبیل ها است 531 مرسدس ، 367 فراری ، 362 بنتلی ، 182 BMW ، 177 جگوار ، 160 پورشه ، 130 رولز رویس ، 20 لامبورگینی

به نظر میرسد این کلسیوم فقط یک اتومبیل کم دارد. پراید!!!

#41 سوزاندن کالری در هنگام بوسیدن

یک پیاده روی 30 دقیقه ای 91 کالری را می سوزاند ، در حالی که بوسه 30 دقیقه ای 185 کالری شما را می سوزاند.

#40 تولد با دو نوع ترس

انسان فقط با دو نوع ترس به دنیا می آید :ترس سقوط و افتادن از بلندی و ترس از صدای بلند. دیگر ترس ها را از اطرافیان و اجتماع می آموزد.

#39 قدیمی ترین آلت موسیقی

در سال 2008 در یک حفاری باستانشناسی در آلمان, یک فلوت کشف شد که از استخوان ماموت و کرکس درست شده بود. قدمت این فلوت 43 هزار سال بود.

#38 اولین تردمیل

در سال ۱۸۱۸، یک مهندس انگلیسی به نام «سر ویلیام کابیت»، ماشینی به نام تردویل tread-wheel ساخت، هدف او ایجاد تغییر و کار کشیدن از زندانیان لجوج و تنبل بود. زندانی‌ها در این ماشین باید روی استوانه‌ای که ۲۴ پره به شکل پله داشت، پا می گذاشتند و با تلاش برای بالا رفتن از آن باعث گردش آن می‌شدند. این وسیله به کابوسی برای زندانیان تبدیل شد و خیلی ها دچار انواع مشکلات جسمی شدند و حتی مردند. مدتی بعد استفاده از آنها در زندانها ممنوع شد و فراموش شد. تا اینکه یک مهندس به نام ویلیام استاب در سال 1968  اولین تردمیل ورزشی را ساخت و کارخانه ای در کلیفتون واقع در نیوجرسی به راه انداخت.

#37 خواب راحت در کنار بخاری

اگر در زمستان ها از سیستم گرمایشی غیر از بخاری استفاده می کنید حتما دلتان برای خواب عمیق کنار بخاری, تنگ شده است. خصوصا خواب کنار بخاری چوبی که به عبارتی کیف می دهد. اما مشخص شده که آن خواب های عمیق, به دلیل کاهش اکسیژن موجود در اتاق به خاطر سوختن آتش بوده است.

#36 قدیمی ترین قرارداد ازدواج

چندی قبل قدیمی ترین قرارداد ازدواج متعلق به دوران امپراتوری آشوری ها در ترکیه کشف شد, یک لوح سنگی با قدمت 4000 سال است که شرط و شروط هایی روی آن حکاکی شده است. نوشته شده که لا-قمپوم , هاتالا , دختر انیسرو را به زنی گرفت و اگر هاتالا تا دو سال فرزندی برای او به دنیا نیاورد لا-قمپوم می تواند یکی از کنیزهای خانگی را عقد کند تا صاحب فرزند پسر شود. همچنین نوشته که اگر لا-قمپوم زن خود را طلاق بدهد باید 5 مین نقره به هاتالا بدهد و اگر هاتالا طلاق بگیرد باید پنج مین به لا-قمپوم بدهد. نام شاهدان هم پشت لوح نوشته شده است.

The Greek mina

The Aeginetan mina weighed 623.7 g

مین (به یونانی: μνᾶ) یکای وزنی معادل ۶۰ شِکِل بود که در دورهٔ باستان، در خاور نزدیک رواج داشت. همچون شِکِل، مین نیز یکای پول بود؛ در یونان باستان، هر شکل معادل ۱۰۰ دراخمای یونان بود.

اولین و قدیمی‌ترین سند ازدواج ایران هم متعلق به "طوبی سلطان خانم" و "رضا قلی خان اردلان" بوده است. این سند ۱۸۵ سال قدمت دارد که در ابعاد ۱۱۱ در ۶۶ سانتی متر و با خط نستعلیق شکسته در سال ۱۲۵۴ هجری قمری یعنی حدود دویست سال قبل تنظیم شده است.

#35 جمعیت جهان و مرده ها

اکنون حدود 7 میلیارد انسان در کره زمین زندگی می کنند. تخمین زده می شود که تاکنون حدود صد میلیارد انسان, زندگی کرده و مرده اند.

#34 مرگ 10 پلیس در نروژ

از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون یعنی در 75 سال گذشته در کشور نروژ, فقط ده پلیس کشته شده اند.

#33 فوتبالیست ها در طی یک بازی

بیشتر بازیکنان فوتبال در طول مسابقه به طور میانگین 11 کیلومتر می دوند.

#32 خرگوش ها و طوطی ها

فقط خرگوش ها و طوطی ها می توانند بدون چرخاندن سر, پشت سر خود را ببینند.

#31 هزینه ساخت تایتانیک و فیلم آن

7 میلیون دلار برای ساخت کشتی تایتانیک هزینه شد. اما هزینه ساخت فیلم آن 200 میلیون دلار بود.

#30 هنگام خرد کردن پیاز

اگر هنگام خرد کردن پیاز آدامس بجوید چشمها نمی سوزند.

#29 مجسمه های باستانی اسب و سواره

در مجسمه های باستانی , انسانهای سوار بر اسب زیادند و هر حالتی از پاهای اسب معنی خاصی دارد. اگر دو پای جلویی اسب بالاتر از زمین باشد ،یعنی  فرد در جنگ کشته شده است ، اگر یک پای اسب در هوا باشد ، یعنی فرد در اثر جراحات وارده در جنگ ,درگذشته است ، اگر هر چهار پای اسب روی زمین باشد،یعنی  آن شخص به دلایل طبیعی فوت کرده است.

#28 گاوها و موزیک

بیشتر گاوها هنگام گوش دادن به موسیقی شیر بیشتری می دهند.

#27 جغد و رنگ آبی

جغد تنها پرنده ای است که رنگ آبی را آبی می بیند.

#26 جمعیت سگ ها در آمریکا

در آمریکا حدود 53 میلیون سگ وجود دارد. جمعیت انسان در این کشور کمی بیش از 331 میلیون نفر است. تقریبا به ازای هر شش نفر یک سگ. همچنین تعداد خانه های خالی در آمریکا, بسیار بیشتر از تعداد بی خانمانهای این کشور است. اما پرچم آمریکا در سال 1958 توسط یک دانش آموز دبیرستانی به نام باب هفت Bob Heft  طراحی شده بود و توسط آیزنهاور Dwight D. Eisenhower بعنوان پرچم آمریکا تصویب شد.

#25 برای داشتن شکم صاف

مصرف پروتئین را افزایش بدهید

هر روز یک سیب بخورید

وزنه کار کنید

شیر بنوشید

به پیاده روی و دویدن بپردازید

شب دیرهنگام چیزی نخورید

مصرف نمک را کاهش بدهید

از مصرف نوشابه های گازدار خودداری کنید

وزن خود را کاهش بدهید

#24 شکلات تیره  و پنیر

خوردن پنیر و شکلات تیره و تلخ مانع پوسیدگی دندان می شود. ولی اگر سگ نگهداری می کنید هرگز به سگ ها شکلات تیره ندهید که برای آنها می تواند کشنده باشد.

#23 عادت عجیب بتهوون

بتهوون قبل از آهنگسازی سر خود را در آب سرد فرو می برد.

#22 حیوانی که بلندترین صدا را دارد

نهنگ های آبی دارای بلندترین صدا هستند. صدای سوت مانند این نهنگ, می تواند تا 180 دسیبل برسد. یعنی صدایی که موقع پرتاب موشک به فضا شنیده می شود این قدر بلند نیست.

#21 پرندگان و صاعقه

هر سال چندین انسان به دلیل اصابت صاعقه می میرند. صاعقه نمی تواند به پرندگان آسیب برساند چون پرهای پرندگان برق را از خود عبور نمی دهد.

#20 باکتری های موجود در دهان

تعداد باکتری های موجود در دهان هر انسان, از جمعیت کل جهان بیشتر است.

#19 اولین میمونی که به فضا فرستاده شد

اولین حیوان که به فضا فرستاده شد ، یک میمون بود.این میمون در سال 1958 پس از پرتاب موشک, به مدت یک دقیقه برای همه دست تکان داده بود. موشک پانصد کیلومتر به فضا رفت و پس از 15 دقیقه به زمین برگردانده شد. اما چتر موشک به موقع باز نشد و به دریا سقوط کرد. کپسولی هم که این میمون بدشانس داخل آن بود پیدا نشد.

#18 مواظب کنه ها باشید

وقتی برای پیک نیک به طبیعت می روید مواظب کنه ها باشید. آنها بسیار موزیانه و بدون درد وارد بدن می شوند. پس از بازگشت به خانه, همه لباسهای خودتان را فورا تعویض کنید و با آن لباس ها وارد اتاق ها نشوید. یکسره به حمام بروید و  لباس ها را هم فوراً بشورید.

#17 گربه های جاسوسی سیا

در دهه 1960 ، سازمان سیا با قرار دادن میکروفن ، باتری و آنتن در بدن گربه ها, از آنها برای جاسوسی از کنسولگری های روسی استفاده می کرد.

#16 ریاست شیر نر

وقتی یک شیر نر جدید , ریاست گروه را در اختیار بگیرد همه توله های رئیس قبلی را از بین می برد تا نسل او را قطع کند.

#15 قمارخانه های لاس وگاس

در قمارخانه های لاس وگاس, برای اینکه قماربازها به فکر بیرون رفتن نیافتند ساعت وجود ندارد. همچنین امکان دیدن بیرون هم وجود ندارد. هر لحظه بهترین مشروبات توسط زیباترین دختران برای  آنها سرویس می شود. به همین دلیل هم قماربازها متوجه گذشت زمان نمی شوند و فقط به قمار ادامه می دهند.

#14 تولستوی و فرار از خانه

آیا می دانید تولستوی نویسنده مشهور روس, برای خلاص شدن از غرغر همسرش از خانه فرار کرد و در یک اتاقک نگهبانی  در ایستگاه قطار درگذشت؟

#13 خرخر و خواب دیدن

کسی که موقع خواب خرخر می کند وقتی برای مدتی ساکت شد بدانید که در حال خواب دیدن است. چون خرخر کردن و خواب دیدن بطور همزمان ممکن نیست.

#12 تا زدن برگه کاغذ

یک برگ کاغذ را اگر دستتان بگیرید فکر می کنید چند با بتوانید آن را تا بزنید؟ فقط 7 بار. رکوردی که در این مورد به ثبت رسیده, کاغذی به اندازه زمین فوتبال را حتی با استفاده از غلطک , فقط توانستند 12 بار تا بزنند.

#11 چشم انسان

 تنها عضوی از بدن است که از تولد تا مرگ اندازه آن تغییر نمی کند اما گوش و بینی انسان, تا نفس آخر به رشد خود ادامه می دهند.

#10 سن ازدواج در کره شمالی

در کره شمالی یک ممنوعیت عجیب و غریب وجود دارد.ازدواج  زنان زیر 25 سال و مردان زیر 27 سال, قانوناً ممنوع است. دلیل این امر این است که از شهروندان کره شمالی خواسته می شود قبل از ازدواج ، سربازی و دیگر  وظایف خود در قبال دولت را به انجام برسانند.

#9 زبان خانواده سلطنتی تایلند

خانواده سلطنتی تایلند بین خودشان به یک زبان عجیب غیر تایلندی صحبت می کنند. در تایلند کسی حق یادگیری و صحبت به این زبان سلطنتی را ندارد و ممنوع است و واقعاً هم کسی آن زبان را بلد نیست.

#8 این چهار 3 را به یاد داشته باشید

انسان معمولاً می تواند  3 دقیقه بدون استنشاق اکسیژن ، 3 ساعت بدون سرپناه در شرایط آب و هوایی سخت ، 3 روز بدون نوشیدن آب و 3 هفته بدون غذا زنده بمانند.

#7 مورچه در زیر آب

مورچه ها در صورتی که مجبور شوند می توانند به مدت 2 هفته در زیر آب زنده بمانند.

#6 کمک به یادآوری

در صورتی که در به یاد آوردن یک کلمه یا چیزی با مشکل مواجه شدید ، مشت خود را محکم ببندید و فشار بدهید. این کار به افزایش فعالیت مغز و بهبود حافظه کمک می کند.

#5 Nollywood

- برخلاف تصور همه ، کشوری که هر سال بیشترین فیلم در آن ساخته می شود نیجریه است نه آمریکا. نامی که به صنعت فیلم در این کشور داده شده Nollywood است. به طور متوسط ​​50 فیلم در هفته در کشور فیلمبرداری می شود. البته اکثر آنها بصورت سی دی در مغازه ها فروخته می شود.

#4 خطای موشکی چین

در سال 2007 ، چین وقتی آزمایش موشکی انجام داد به اشتباه  یکی از ماهواره های خود را هدف قرار داد و به طور غیر عمد باعث ایجاد  2087 قطعه زباله فضایی شد.

#3 پلی در کره جنوبی

در کره جنوبی پلی به نام ماپو Mapo وجود داشت. دولت برای کاهش خودکشی هایی که در آن انجام می گرفت نام آن را به "Bridge of Life"  یعنی پل زندگی تغییر داد و و پیام های مثبتی بر روی آن نوشته شد. به نظر شما آیا میزان خودکشی از طریق این پل کم شد؟ نه تنها کمتر نشد بلکه شش برابر بیشتر شد.

#2 جاسوسی روس ها از سفارت هلند

در سال 1964 ، در سفارت هلند در مسکو ، دو گربه سیامی دائماً میو میوکنان دیوار را چنگ می زدند. وقتی صاحبان گربه ها تصمیم به تحقیق در مورد این حادثه گرفتند ، فکر کردند درون دیوارها حتما موش پیدا خواهند کرد ... اما آنها بجای موش, میکروفن هایی را پیدا کردند که مأموران روس برای شنود سفارت هلند قرار داده بودند!

#1 بوی مریخ

به نظر شما اگر به مریخ سفر کنیم هوای آن چه بویی خواهد داشت؟ دانشمندان می گویند مریخ بوی تخم مرغ گندیده می دهد.در ضمن, در مریخ یک سال با 687 روز دنیا برابر است. یعنی دو برابر زمین. همچنین نیروی جاذبه کمتر است و یک شخص 90 کیلویی, در مریخ 35 کیلو وزن خواهد داشت.

+ در کانال یوتوب سبد گلوبال عضو شوید.