کپسول های زمان – هدیه ای از گذشتگان به آیندگان

امکان ندارد تا به حال کسی در تصور خود, به جستجوی گنج نپرداخته و پیدا کردن یک گنجینه را خیال نکرده باشد. اکثر مردم , چنین چیزی را آرزو می کنند و این کاملا طبیعی است. اما موضوع ویدئوی ما , گنج از نوع کوزه و صندوق پر از سکه و جواهرات نیست. گنجی است که افراد بخصوصی آن را درون محفظه ای به نام کپسول زمان می گذارند تا آیندگان آن را پیدا کنند. حتی در اکثر موارد روی آن درج می کنند که در چه سالی باید باز شود. بطور کل, کپسول های زمان , با هدف انتقال اطلاعات به نسل های بعد درست می شوند و کپسول هایی که تا به حال پیدا شده اند در باره زندگی زمان خود , اطلاعات بسیار خوبی به نسل ما داده‌اند.

حالا می پردازیم به معرفی چند تا از کپسول های زمان که پیدا شدن.

 

کپسول زمان درون مجسمه شیر در بوستون

در بوستون , کپسول زمان, زیاد پیدا می شود. در سردر یک ساختمان حکومتی در بوستون , دو مجسمه وجود دارد. مجسمه یک اسب تک شاخ و مجسمه یک شیر . مجسمه ها هر چند وقت یک بار , تمیز می شوند. در سپتامبر سال 2014 , وقتی مجسمه شیر , برای تمیزکاری پایین آورده شد , متوجه شدند که در قسمت سر آن یک جعبه فلزی قرار دارد. درون جعبه,  یک کتاب چاپ 1896 , روزنامه ها و چند نامه و عکس های سیاستمداران معروف آن دوره بود. در یادداشت کوچکی که درون جعبه بود نوشته شده بود که این جعبه , جزئی از مجسمه شیر می باشد.

 

دو کپسول زمان با هم

در مانکتون (Moncton) کانادا یک مدرسه تاریخی در حال بازسازی بود. کارگران موفق شدند دو عدد کپسول زمان یکصد ساله را درون دیوار مدرسه کشف کنند. قدمت محتویات یکی از جعبه های فلزی شامل روزنامه , کارت تبریک , نامه و چندین سکه و غیره , تا به سال 1897 می رسد. جالب این که این اشیا از حادثه آتش سوزی مدرسه هم در امان مانده اند. این آتش سوزی در سال 1915 اتفاق افتاده و مدرسه , بطور کامل آسیب دیده بود. در جعبه دوم , لیست معلمان آن دوره مدرسه وجود داشت .

 

ماوس استیو جابز و ...

یکی از کپسول های زمان , چندان قدیمی نیست اما ارزشمند است. استیو جابز هم از جمله کسانی است که در تهیه یک کپسول زمان شرکت داشته است. در سال ۱۹۸۳ بعد از اتمام کنفرانس بین المللی طراحی  (International Design Conference) در Aspen مسئولان محفظه ای را برای نگهداری آثار فرهنگی تاریخی اختصاص دادند که به طور رسمی Aspen Time Tube نامیده می شد. خیلی از افراد حاضر در کنفرانس اشیائی را اهدا کردند اما ماوسی را که موسس کمپانی اپل در حین سخنرانی خود از آن استفاده کرد را همه مشتاق بودند تا دوباره ببینند. به همین خاطر کشف Aspen Time Tube  به کشف محفظه تاریخی استیو جابز شهرت پیدا کرد.

طبق برنامه ی اصلی قرار بود در سال ۲۰۰۰ این محفظه را بیرون بیاورند اما کسانی که مسئول دفن محفظه بودند , محل دقیق دفن آن را فراموش کرده بودند. تا این که در سال 2014 یک گروه از حفاران متخصص از نشنال جئوگرافیک , موفق شدند محل دقیق کپسول زمان را پیدا کنند و تقریبا دو ساعت طول کشید تا آن را از زیر زمین دربیاورند. برای پیدا کردن محل کپسول , حتی از یک سگ ویژه ای که برای این کارها تربیت شده بود کمک گرفته شد. وسایل زیادی داخل کپسول بود از جمله دوربین کداک ,کاست  Moody Blues, فیلم های وی اچ اس از کنفرانس , شش قوطی آبجو و کلی چیزهای دیگر . اما مهمترین شیء داخل آن , ماوس متعلق به استیو جابز بود. چیزی که برای طرفداران او یا کسانی که به دنبال اشیا قدیمی هستند بسیار با ارزش است.

 

یک مغازه کفش فروشی دست نخورده

وقتی می گوییم کپسول زمان , به این معنی نیست که حتما یک قوطی فلزی باشد بلکه این کپسول زمان می تواند عبارت از یک خانه یا مغازه هم باشد. این یک مغازه کفش فروشی در آمریکاست که در سال 2014 کشف شد. اعضای یک خانواده , مغازه ای را به ارث برده بودند اما سراغ آن نرفته بودند. یکی از اعضای خانواده , تصمیم گرفت مغازه را بررسی کند. وقتی درب آن را باز کرد بسیار شگفت زده شد. یک مغازه پر از کفش های نو که دست نخورده باقی مانده بود.

این مغازه متعلق به مادر بزرگشان بود . مغازه در دهه 1940 باز شده و تا دهه 1960 فعال بوده است اما وقتی مادر بزرگ بیمار شد مغازه بسته شد و دیگر هرگز باز نشد.

تقریبا همه کفش ها سالم مانده بودند و فقط کفش های پلاستیکی یا قسمت پلاستیکی کفش ها با گذشت زمان , قوام خود را از دست داده اند. کفش های چرمی اما , هنوز هم قابل استفاده بودند. مارک های مختلفی در این مغازه موجوده که البته , بعضی از کارخانه های تولیدی آنها , دیگر وجود ندارند.  ارزش این مغازه به این است که کاملا دست نخورده مانده و در واقع صفحه ای از زندگی دهه 1950 و 60 را به زمان ما , انتقال می دهد.

بنا به دلایل امنیتی , محل این مغازه فاش نشده است.

 

کپسول زمان کلیولند (Cleveland)

کپسول های زمان در هر شرایط , حتی در هنگام تخریب یک ساختمان هم ممکن است کشف شوند. کپسول زمان کلیولند هم در چنین شرایطی پیدا شد. در سال 2007 تصمیم گرفته شد تا یک کلیسای کاتولیک واقع در کلیولند اوهایو در آمریکا بطور کامل تعطیل شود. در سال 2011 نیز تصمیم گرفته می شود تا این بنای فرسوده , تخریب شود. کارگران در هنگام تخریب بنا, یادبودی برای معلولین جنگ جهانی دوم را در دیواره آن پیدا می کنند. همچنین یک جعبه فلزی کپسول زمان که قدمت آن به سال 1915 میلادی می رسد نیز یافت شد. درون جعبه چندین شیء پیدا شدن از جمله , نامه ای از اسقف آن زمان کلیسا , چند سکه رایج آن زمان , روزنامه چاپ روزی که کپسول زمان در دیوار جاسازی شده ,  عکسی از کلیسا و غیره .

 

کپسول زمان کشف شده در بوستون

در سال 2015 , کارگرانی که برای تعمیر لوله کشی آب بنای حکومتی ماساچوست , در حال کار بودند کشف مهمی کردند. یک جعبه فلزی را پیدا کردند که در سال 1795 میلادی , بعنوان کپسول زمان جاسازی شده بوده است. مورخان معتقدند ساموئل آدامز و پل ریور (Samuel Adams, Paul Revere) که از قهرمانان انقلاب آمریکا بودند و  دیگران , این کپسول را 220 سال قبل از کشف ,در آنجا قرار داده اند. آدامز و ریور این کپسول زمان را در اثنای ساخت این بنا در درون دیوار جاسازی کرده بودند و پس از گذشت این همه سال, به فکر هیچ کسی خطور نمی کرد که ممکن است به هنگام کارهای تعمیراتی, چنین چیزی پیدا شود. جعبه مسی , حدود چهار و نیم کیلوگرم وزن داشت. جعبه توسط کارشناسان , با دقت باز شد. درون جعبه چند عدد سکه نقره و طلا مربوط به سالهای 1652 و 1855 , یک مدال برنز با تصویر حک شده جورج واشنگتن , یک مهر دولتی ماساچوست و چند روزنامه وجود داشتند. تمامی این اشیا, کاملا سالم بودند. در آن زمان , ساموئل آدامز , فرماندار ماساچوست بوده است و لازم به گفتن است که این جعبه, در سال 1855 هم , در هنگام تعمیرات ساختمان , یافت شده بوده و پس از انجام تمیزکاری اشیا , چند چیز از جمله سکه رایج و روزنامه آن زمان به محتویات درون جعبه اضافه شده و دوباره در محل خودش گذاشته شده است.

کپسول زمان زیر صخره

در کلمبین پارک شهر لافایت در لوئیزیانای آمریکا, سنگ های قدیمی زیادی وجود دارند.  کارگرانی که در پارک مشغول جابجایی یکی از سنگ های بزرگ بودند  یک کپسول زمان 88 ساله را کشف کرده اند که مدتها شایعه شده بود که در نزدیکی ورودی شمال غربی پارک دفن شده است. کارگران  در 22 مارس 2019 این جعبه مسی     را زیر تخته سنگی که از سال 1931 میزبان یادبود جنگ اسپانیا و آمریکا بود پیدا کردند. درون این جعبه مسی, چند روزنامه با تاریخ بیست و ششم ژانویه سال 1931 قرار داشته که البته بخش زیادی از آن به دلیل نفوذ آب از بین رفته اما قسمت های باقی مانده , قابل خواندن بوده اند.

 

کپسول زمان در کلیسا

در سده های گذشته , به هنگام آغاز ساخت یک کلیسا , قرار دادن یک کپسول زمان , به یک سنت تبدیل شده بود. به هنگام تخریب یک کلیسا در آمریکا بطور تصادفی , یک قوطی فلزی پیدا شد. درون این قوطی چند عدد روزنامه واشنگتن پست و واشنگتن استار , چاپ سال 1894 , چند جلد کتاب دینی و چند عدد سکه وجود داشت. تمامی این اشیا, علی رغم گذشت بیش از یک قرن, کاملا سالم مانده بودند.

 

کپسول زمان فراموش شده در نیویورک

مورخان موسسه تاریخی شهر نیویورک، یک کپسول زمان که به مدت ۱۰۰ سال قفل بود را در این شهر پیدا کردند. این کپسول زمان متعلق به سال ۱۹۱۴ بود. این جعبه‌ی طلایی رنگ که تزیینات بسیاری دارد، توسط یک کلوب مردان بازرگان وال-استریت به جای مانده است. آنها این جعبه را نزد موسسه تاریخی نیویورک گذاشته بودند؛ با این خواهش که در سال ۱۹۷۴ گشوده شود. اما این جعبه فراموش شد تا اینکه در اواخر سال‌های ۱۹۹۰ میلادی، یکی از کارکنان آن موسسه این جعبه را در انبار آنجا یافت.

مسئولان موسسه یادشده بسیار با احتیاط به همراه دستکش‌های پلاستیکی، ۲۶ پیچ و مهره‌ای که در این جعبه را حدود ۱۰۰ سال بسته نگه داشته بودند، باز کردند. محتوای جعبه مدارک، دفترچه و روزنامه‌هایی هستند که مورد توجه این مردان وال-استریت در آستانه قرن بیستم میلادی بودند. از جمله موضوعات مورد علاقه آنان خرید و فروش چای، قهوه، ادویه و حتی بازی بیسبال و گاوبازی بوده‌اند.

افزون بر این، این جعبه حاوی یک کپی از نامه‌ای است از سال ۱۷۷۴ میلادی. یک تلگراف از مارتین گلین، که از سال ۱۹۱۳ تا سال ۱۹۱۴ فرماندار شهر نیویورک بود، نیز در این جعبه یافت شد. او در این نامه بهترین آرزوها را در آینده برای شهرش نیویورک دارد و می‌نویسد: «امیدوارم که تمام مشکلاتی که شهر نیویورک در حال حاضر با آن مواجه است، در آینده حل شوند.»