توصیه های یک خانم سالخورده به جوانان

در زندگی چیزهای زیادی را تجربه می کنیم و از آن درس می گیریم. ولی عمر انسان کوتاه است و ممکن است یک تجربه ناموفق, باعث تباهی عمر و زندگی انسان بشود. بنابراین بهترین راه این است که از تجربیات دیگران بهره ببریم و به نصیحت های آنها گوش فرا دهیم تا بعدها نگوییم ایکاش...

 در این مطلب , مواردی از نصایح و توصیه های یک خانم  سالخورده به جوانان را برای شما آماده کرده ایم. این توصیه ها در رددیت با نام کاربری peeled raspberry منتشر شده اند.

1# از خوب بودن شریک زندگی تان مطمئن شوید

یک همسر خوب انتخاب کنید. یک روزی همه آنهایی که الان در اطراف شما هستند خواهند رفت اما همسرتان همیشه با شما خواهد بود. با گذشت زمان, ظاهر شخص تغییر می کند اما یک چیز تغییر نمی کند و آن شخصیت و ذات اوست. همچنین هرچقدر که سن تان بالاتر می رود خودتان خواهید دید که برخوردها و دیدار شما با انسانهای دیگر , رفته رفته کمتر می شود چون همه آنهایی که می شناسید پی زندگی خودشان می روند و کمتر با یکدیگر وقت خواهید گذراند. زمانی خواهد رسید که 99 درصد از اوقات خود را یا در تنهایی یا درکنار همسرتان سپری خواهید کرد. تنهایی چیز خوبی نیست. پس با کسی ازدواج کنید که تا آخر عمر بتوانید در کنار یکدیگر , آرامش داشته باشید و با هدف مشترک, از یکدیگر پشتیبانی کنید.

2# فقط موقعی بچه دار شوید که واقعاً خواهان آن باشید

اگر بچه دوست ندارید هرگز صاحب فرزند نشوید. اگر هم بچه دار شدن را دوست دارید بیش از تعدادی که می خواهید به دنیا نیاورید. با خودتان روراست باشید. مطمئن بشوید که می توانید از پس مسئولیت های آن بربیایید.

3# برای آغاز دوباره, هیچ وقت دیر نیست

این خانم می گوید که در سنین بیست سالگی با کسی زندگی می کردم که آدم خوبی نبود و در شغلی کار می کردم که آن را دوست نداشتم. وقتی به سی سالگی رسیدم فهمیدم که مجبور نیستم تا آخر عمر , آن را تحمل کنم. بدون هیچ ترس و واهمه ای, او را ترک کردم و شغلم را هم عوض کردم. در دهه سوم عمرم , شریک زندگی ام را پیدا کردم و صاحب فرزند شدم.

در دهه چهارم زندگی ام, حرفه ام را کاملاً تغییر دادم و در سنین پنجاه سالگی, زندگی جدیدی را آغاز کردم.

4# به کشورهای دیگر سفر کنید

در دوران دانشجویی به صورت پاره وقت در یک انبار کار می کردم. فرصتی پیش آمد تا به اروپا سفر کنم اما بواسطه شغلم, صرفنظر کردم و ماندن در انبار را به سفر ترجیح دادم. بعد از سی سالگی به خارج از کشور سفر کردم و نگاه من نسبت به همه چیز و همه کس تغییر کرد. به کشوری دور و متفاوت از کشور خودتان سفر کنید.

5# از گفتن "نمی دانم" نترسید

یادگیری را ترک نکنید و از اینکه بگویید "نمی دانم" هراسی نداشته باشید. می دانید که وقتی نسبت به دنیای اطراف , کنجکاو باشید می بینید که توان انجام کارهای زیادی را دارید.

6# وقت با ارزش‌تر از پول است

زمان کوتاه است و به هنگام پیری, گذشت آن سریع تر است. زمان از پول با ارزش تر است. شاید بتوانید از نظر مادی, میلیاردر شوید اما هیچ کس نمی تواند از نظر زمانی , میلیاردر شود. فقیر و غنی, فقط صد سال, احتمالاً کمتر , زندگی خواهند کرد. وقت و عمر خود را صرف کسانی که ارزش وقت گذاشتن را ندارند نکنید حتی اگر برادر و خواهر یا فرزند شما باشد. کاری را انجام بدهید که دوست دارید و از انجام آن لذت می برید چه درآمدی برای شما داشته باشد یا نداشته باشد.

7# ابروهایتان را خیلی باریک نکنید

در این مورد توضیحی داده نشده. به نظر شما دلیل آن می تواند باشد؟

8# زیاد عصبی نشوید

وقتی دیگران از چیزهای مادی یا تجربیات خودشان صحبت می کنند یک درس واقعی که می توانید از آنها بگیرید این است که قبول کنیم کارها همیشه بر وفق مراد ما نیستند. اگر با شخص مناسبی ازدواج نکرده اید می توانید شخص دیگری را پیدا کنید. اگر ماشینی که دوست دارید را هنوز نتوانسته اید بخرید باز هم شکر کنید که شما را به هر جایی که خواستید می رساند و برای خرید ماشین مورد نظرتان, تلاش کنید. اگر خانه ای که خریده اید همانی نیست که آرزویش را داشته اید این را بدانید که این خانه متعلق به شماست و می توانید آن را تغییر دهید و از نو بسازید. مهم این است که آرامش خود را حفظ کنید. زندگی را قبول کنید. به جای این که مدام از زندگی گله و شکایت کنید از لحظات عمرتان لذت ببرید و در مسیر هدف‌تان تلاش کنید.

9# دوستی های خودتان را محکم تر کنید

با دوستانی که به آنها اطمینان دارید و دوست دارید بیست سال بعد هم آنها را در کنار خود ببینید بر روی چیزهای بی اهمیت دعوا نکنید. از دیدن دوستان قدیمی در روزهای خوب و بد زندگی تان, احساس رضایت خواهید کرد.

10# از دندانهایتان به خوبی مراقبت کنید

هر روز دندانهایتان را به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. به طور مرتب برای کنترل, به دندانپزشک مراجعه کنید و از نوشیدن نوشابه های شیرین خودداری کنید. چون دندانها برای همیشه نمی مانند و بعدها مجبور می شوید پوسیدگی ها را پر کنید یا آن را تعویض کنید که هرگز مثل دندان واقعی نمی شوند.

11# خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

زندگی یک مسابقه نیست. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. درآمد بیشتر یا موفقیت شغلی کسان دیگر, به معنی خوشبختی بیشتر یا خوب بودن آنها نیست. خوتان, تنها رقیب خودتان باشید.

12# از خرید وسایل و اثاثیه جدید و زیادی, خودداری کنید

از قرض و بدهی دوری کنید. نیازی به خرید ماشین جدید, ساعت جدید و کیف جدید ندارید. آرزوی داشتن اشیاء جدید , ارزش دغدغه ذهنی را ندارند. به اندازه 3 تا 6 ماه, برای روزهای مبادا  ذخیره مالی داشته باشید. با کسانی که احترامی به شما قائل نیستند وقت خود را هدر ندهید. عزت نفس داشته باشید اما از کبر و غرور دوری کنید.

13# از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

شاید در مورد فواید استفاده از کرم ضد آفتاب توصیه های کارشناسان را خوانده باشید اما بر اساس تجربیات خودم, توصیه می کنم که در همین جوانی از کرم ضد آفتاب , همیشه استفاده کنید. در بزرگسالی شاهد تاثیرات آن خواهید بود.

 حرکات نرمشی و ورزشی روتین داشته باشید

فکر کنید که کیفیت زندگی تان به انجام این حرکات ورزشی بستگی دارد, چون واقعاً هم همینطور است.

15# زندگی با حداقل اشیاء

یکی از توصیه های خوب من این است که با حداقل اسباب و اثاثیه زندگی کنید. تا جایی که می توانید چیزهای کمتری بخرید. وقتی دوست شما لباس جدیدی می خرد نباید باعث شود تا شما هم به خرید آن ترغیب شوید. کمتر بود اشیاء و وسایل در خانه, به همان اندازه باعث احساس خوشی و آرامش بیشتر شما می شود.

16# به روان درمانی یا تراپی مراجعه کنید

در سالهای جوانی هم باید به تراپی مراجعه کنید. وقتی با ناامیدی مواجه می شوید به روان درمانی بپردازید تا بتوانید بعدها راه مقابله با مشکلات را پیدا کنید. اگر اکنون این کار را نکنید بعدها تصمیماتی خواهید گرفت که نتیجه آنها , جبران ناپذیر خواهد بود.

17# از بزرگسالان کمک بگیرید

سعی کنید در جوانی از تجربیات بزرگسالان استفاده کنید و از آنها راهنمایی بخواهید. زودتر به هدف می رسید و در زمان صرفه جویی خواهید کرد.


پایان.

ویدئو را ببینید