دموکراسی در میان حیوانات

دموکراسی یا مردم سالاری , یک روش حکومتی است که در آن, فرد یا گروهی خاص حکومت نمی کنند بلکه مردم حکومت می کنند و تصمیمات اساسی را مردم می گیرند. یکی از نشانه های بارز دموکراسی, انتخابات و رأی‌گیری آزادانه است. موضوع ویدئوی ما, تعریف دموکراسی و ویژگی های آن نیست بلکه قصد داریم بفهمیم که آیا حیوانات هم در میان خود, چیزی به عنوان دموکراسی , انتخابات و رأی‌گیری دارند یا نه؟!!!

 

حیوانات و جانورانی که به صورت گروهی زندگی می کنند هم , مانند انسانها تصمیمات جمعی می گیرند. آنها برای خود سردسته انتخاب نمی کنند اما در مورد این که کجا زندگی کنند و در کجا به چریدن و غذا خوردن بپردازند , به صورت جمعی تصمیم می گیرند. خیلی کم دیده شده که فقط یک عضو, به رهبری گروه بپردازد. معمولا حیوانات راهی را پیدا می کنند تا با رأی اکثریت تصمیم گیری کنند. ولی متاسفانه در بین بعضی از انواع حیوانات هم, همانند بعضی از جوامع ما انسانها, تبعیض وجود دارد.

برای آشنایی با دموکراسی حیوانات و جانوران با ما همراه باشید:

 

گاومیش آفریقایی

دانشمندان گله های گاومیش آفریقایی را تحت نظر قرار دادند. حرکتی که کاملا عادی به نظر می رسید توجه آنها را به خود جلب کرد. گاومیش ها بعد از چریدن و سیر شدن, در محلی می نشینند تا استراحت کنند. گاومیش های ماده پس از مدت کوتاهی از جای خود بلند می شوند و کمی جا به جا می شوند و دوباره می نشینند. اما قبل از نشستن پای عقب خود را به طرف عقب دراز می کنند و به مسیری خاص, با دقت نگاه می کنند. این بلند شدن و به مسیری خاص نگاه کردن و دوباره نشستن به مدت یک ساعت ادامه پیدا می کند. پس از مدتی , وقتی گله برای حرکت , آماده شد مشاهده می شود که همه آنها در یک جهت , حرکت می کنند. یعنی گاومیش ها, در هنگام استراحت, یکی یکی از جای خود بلند می شوند و در جهت مسیری که دوست دارند حرکت کنند, می نشینند, به عبارتی رأی می دهند که کدام مسیر را دوست دارند. در پایان هم, همه آنها در جهتی که اکثریت, خواهان آن شده اند حرکت می کنند. در اینجا سئوال پیش می آید که اگر دو جهت متفاوت, رأی پنجاه , پنجاه بیاورد چه می کنند؟ در این صورت به دو گروه تقسیم می شوند و فردا صبح , دوباره به یکدیگر ملحق می شوند. در مورد گاومیش های آفریقایی , باید گفت که در رأی گیری تبعیض جنسیتی وجود دارد. گاومیش های نر, حق شرکت در رأی گیری را ندارند.!!!زنبور عسل

بعضی از موجودات زنده, وقتی تعداد اعضای گروه بیش از اندازه بزرگ شد, نیمی از آنها تصمیم می گیرند تا گروه جدیدی را تشکیل بدهند. مثل زنبور عسل.

در اواخر فصل بهار, وقتی که تعداد زنبورهای عسل, به اندازه‌ای زیاد شد که کندو ظرفیت همه آنها را نداشت, به دو گروه تقسیم می شوند. ملکه , به همراه نیمی از زنبورهای کارگر, کندو را ترک می کند تا جایی جدید برای زندگی پیدا کند. زنبورهای دیگر هم با ملکه جدید در کندو می مانند. گروهی که کندو را ترک کرده, در مکانی موقت اسکان می کنند تا محلی جدید برای خود پیدا کنند.  تعدادی از زنبورها برای پیدا کردن مکانی جدید به گشت و گذار می پردازند. هر زنبوری که محلی برای زندگی پیدا کرده نزد گروه خود برمی گردد و با پروازهای رقص مانند, محل را برای گروه توصیف می کند. هر زنبوری که جایی را پیدا کرده, به صورت خاصی به رقص می پردازد. این رقص ها ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند. اگر محل های جدید , مورد پسند اکثریت قرار نگیرد محل های جدید , شناسایی و دوباره از طریق رقص , به گروه توصیف می شود. این کار جایی ادامه پیدا می کند که  در مورد اقامت در محل جدید , اجماع حاصل می شود. به نظر شما , چطور مشخص می شود که کدام محل , توسط اکثریت مورد پسند قرار گرفته است؟

هر زنبوری با هر مکانی که موافق باشد رقص یابنده آن مکان را تقلید می کند. به این ترتیب مشخص می شود که اکثریت , کدام محل را پسند کرده‌اند. هر زنبور شناسایی , ممکن است برای جلب موافقت زنبورهای دیگر, تا چند روز و روزانه تا شانزده ساعت هم به رقص کردن ادامه بدهد. به این ترتیب همگی به مکان مورد توافق رفته و با استقرار در آن مکان, کلونی جدید خود را تشکیل می دهند.  یعنی زنبورهای عسل, به صورت تصمیم جمعی اقدام می کنند و ملکه , با آن که ملکه است اما نقش رهبری ندارد.

 

فیل ها

حیوانات برای خودشان سر گروه انتخاب نمی کنند. می دانیم که فیل ها هم بصورت گروهی زندگی می کنند. پیرترین فیل ماده, بطور اتوماتیک, به عنوان سرگروه پذیرفته می شود.


شامپانزه ها

در بین شامپانزه ها, قویترین میمون نر , رهبری گروه را برعهده می گیرد. رهبری او تا موقعی ادامه پیدا می کند که میمون نر دیگری , بر او غالب شود.

عنترهای دم‌کوتاه

عنترهای دم‌کوتاه یا بابون ها, که دسته ای از میمونهای آفریقایی هستند برای تغییر مکان, با رأی اکثریت , تصمیم می گیرند. یعنی اگر چند میمون , در جهات مختلف شروع به حرکت کنند بقیه هم دنبال آنها حرکت می کنند. اما در نهایت, گروه در جهتی حرکت می کند که اکثریت , آن مسیر را می روند. دیگر میمونها هم , به اکثریت ملحق می شوند.

مورچه‌های صخره

مورچه های صخره‌ای هم در مورد انتخاب لانه جدید, به رأی اکثریت مراجعه می کنند. وقتی لانه فعلی آنها خراب شد یا به هر دلیلی , مجبور شوند لانه جدیدی پیدا کنند, ابتدا موچه های کاشف, لانه های جدیدی که پیدا کرده‌اند را علامت گذاری می کنند و مورچه در مقابل لانه ای که پسندیده‌اند توقف می کنند. لانه‌ای که بیشترین جمعیت مورچه‌ها در مقابل آن متوقف شده باشند, به عنوان لانه جدید انتخاب می شود.

میرکت‌ها یا دم عصایی‌ها

میرکت‌ها یا دم عصایی‌ها, حیوانات کوچک و گوشتخواری هستند که بصورت گروهی زندگی می کنند. اما تفاوت دم عصایی‌ها این است که بصورت انفرادی به دنبال غذا می گردند. وقتی یکی از آنها خواست به محل دیگری برود صدایی از خود درمی‌آورد و به بقیه اعلام می کند که " من کارم در اینجا تمام شده, می خوام برم جای دیگه, کی با من میاد؟"  وقتی حداقل سه عضو گروه, با همان صدا , پاسخ دهند همه اعضای گروه در آن جهت حرکت می کنند.

 

چند مورد دانستنی  جالب از دنیای حیوانات 

دم تکان دادن سگ ها

اکثر اوقات, سگ ها را در حال دم تکان دادن می بینیم. جهتی که سگ دم خود را تکان می دهد احساسات آن را نشان می دهد. وقتی سگ خوشحال و شاد باشد دم خود را به طرف راست تکان می دهد و وقتی هم غمگین و ناراحت باشد , دم خود را به سمت چپ تکان می دهد.

 

خواستگاری پنگوئن ها از طریق هدیه دادن

حیوانات هم برای انتخاب شریک زندگی خود, روش های متفاوتی دارند. پنگوئن‌ها , حیوانات جالبی هستند اما روش خواستگاری آنها جالب تر است. پنگوئن نر, یک قطعه سنگ کوچک به پنگوئن ماده‌ای که زیر سر گذاشته, هدیه می دهد. اگر پنگوئن ماده, آن را قبول کند به این معنی است که حاضر است همسر او باشد.

اثر انگشت بعضی از حیوانات

اثر انگشت بعضی از حیوانات , بسیار شبیه اثر انگشت انسان است طوری که حتی با میکروسکوپ هم , به سختی می توان آنها را از هم تشخیص داد. مثل اثر انگشت کوالا, شامپانزه و گوریل.

لازم است بدانیم که در سگ ها, خطوط دماغ , مثل اثر انگشت آنها است. هر سگی, خطوط دماغ یا به عبارتی, اثر دماغ متفاوتی دارد.

 

رفیق صمیمی گاوها

داشتن رفیق صمیمی , مخصوص انسانها نیست. بر اساس نتایج تحقیقاتی که بر روی گاوها انجام شده, مشخص شده که گاوها, در میان گله, برای خود رفیق صمیمی انتخاب می کنند. بیشتر اوقات را در کنار هم سپری می کنند و حتی موقع چریدن هم, دوست دارند در کنار هم باشند. وقتی که این دو دوست صمیمی از هم جدا می افتند, دچار استرس می شوند و رفتار آنها تغییر می کند.

یک واقعیت دیگر در مورد گاوهای شیرده را هم ذکر کنیم بد نیست. گاوها به موزیک آرام علاقه دارند. وقتی موزیک یا ترانه آرام برای آنها پخش بشود شیر آنها زیاد می شود. بر اساس آزمایش هایی که در غرب انجام شده, ثابت شد که گاوها وقتی ترانه "اوری بادی هرتس" از گروه آر ای ام را می شنوند بیشترین شیردهی را دارند. پس توصیه می شود دامداران, از پخش موزیک برای گاوهایشان غافل نشوند.

 

اسم داشتن دلفین‌ها

دلفین ها, باهوش هستند. مشخص شده که دلفین ها هم , مثل انسان‌ها برای خودشان , اسم انتخاب می کنند. یعنی هر دلفین , اسم خاصی برای خودش دارد.

 

مطلب را با بیان یک خصلت انسان گونه یک حیوان جنگلی به پایان می بریم. سنجاب ها , موجودات جالب و زیبایی هستند. وقتی به هر دلیلی , نوزاد یا نوزادان یک سنجاب , بدون سرپرست ماندند, سنجاب های دیگر آنها را به لانه خود می برند و همانند بچه های خود, آنها را بزرگ می کنند.

پایان