10 مکان که از نظر علمی وجود آنها قابل توجیه نیست

عجایب هفتگانه را می شناسیم اما در کره زمین مکانهایی هم هستند که نه تنها زیبا هستند بلکه از نظر علوم فیزیک نیز قابل توجیه نیستند و نمی توانند وجود داشته باشند. اما وجود دارند و همچنان مرموز باقی مانده اند.


10= آبشار کتری شیطان DEVIL KETTLE

آبشار کتری شیطان یکی از جذاب ترین مکان هایی است که هم از نظر زیبایی و هم از نظر علمی , مورد توجه بسیار می باشد. این آبشار در مرز آمریکا و کانادا، و در سواحل شمالی دریاچه سوپریور قرار دارد و  سال هاست کوهنوردان و زمین شناسان را غافل گیر کرده است. آب رورخانه برول در امتداد مسیر خود , در نقطه ای خاص به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت راست ادامه می یابد و به یک دریاچه می ریزد اما قسمت چپ , به یک حفره می ریزد و بعد از آن چه می شود یا از کجا سر در می آورد , کسی چیزی نمی داند. دانشمندان می دانند که این حفره باید به جایی ختم شود اما هیچ اطلاعی از آن نداریم. آنها فکر کردند که اگر رنگ داخل حفره بریزند بالاخره این رنگ ها از جایی بیرون می زنند و مکان خروج آب از این حفره مشخص می شود اما این کار هم بی نتیجه بود. بعدها با ریختن توپ پینگ پنگ درون حفره امتحان کردند اما توپ ها بدون این که هیچ ردی از خود برجای بگذارند ناپدید شدند. جریان چیست؟ همه می دانیم که بر اساس قوانین علمی , آبی که درون حفره می ریزد باید از جایی سر در بیاورد , حتی اگر درون زمین ذخیره می شود باید علائمی وجود داشته باشد و قابل ردیابی باشد. حفره ای که آب درون آن می ریزد , شبیه سیاهچاله ای فضایی است که هرچیزی را درون خود می کشد ولی چیزهایی که درون آن کشیده می شوند چه عاقبتی پیدا می کنند؟  آیا آبی که درون این حفره می ریزد به طرف شهری زیرزمینی در اعماق زمین می رود؟ چنین چیزی محال است. به هر حال عده ای به این نتیجه رسیده اند که آبی که درون حفره می ریزد به قسمت بالای کوه برمی گردد و دوباره  به پایین سرازیر می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند . با این وجود این آبشار همچنان یکی از جذابترین مکان ها است هم برای گردشگران و هم برای زمین شناسان.

 

9= نورهای هسدالن Hessdalen light

هسدالن نام یک روستایی در نروژ می باشد که نورهای عجیبی در آسمان آن دیده می شود. نورهایی که درخشان هستند , در مسیری حرکت می کنند یا دور می زنند و یک ساعت دیده می شوند. موضوع این نورها حداقل 40 سال است که ادامه دارد. اما گفته می شود که از اوایل دهه 1930 یعنی از حدود 90 سال قبل تاکنون این نورها دیده می شوند. قبلا دفعات ظاهر شدن نورها بیشتر بوده اما اکنون شاید بیست بار در سال دیده می شوند اما همچنان بعنوان یک راز سر به مهر باقی مانده اند.  دانشمندان هنوز نتوانسته اند دلیل آن را کشف کنند. صدها آزمایش انجام شد و فرضیه هایی در مورد منشا نورها مطرح شد اما هیچکدام نتیجه بخش نبود و فرضیه ها هم به اثبات نرسیدند. حتی هواپیمای بدون سرنشین هم به طرف آن نورها فرستاده شده اما نور قبل از رسیدن پهپاد , تغییر مسیر داده است.

 

8=غار Movile

در جنوب شرق رومانی , غاری وجود دارد که آفتاب به آن نتابیده و هیچ نوری وارد آن نشده است. غاری که 5.5 میلیون سال  پیش, ورودی آن بسته شده است. دارای آتمسفری کاملا متفاوت با دنیا دارد. غار موویل ,در سال 1987  توسط کارگرانی که می خواستند یک مرکز برق تاسیس کنند کشف شد. آنها قصد داشتند تا محل را برای مناسب بودن زمین آنجا برای ایجاد سانترال آزمایش کنند.

برای وارد شدن به غار , ابتدا باید از حفره‌ای تنگ به پایین بروید سپس از یک تونل باریک باید عبور کنید تا به غار اصلی برسید. اکوسیستمی کانلا متفاوت با دنیا وجود دارد. همه موجوداتی که درون غار هستند سمی و کشنده هستند.هوای درون غار بسیار خطرناک است.  به دلیل کمبود اکسیژن و این که هیچ نوری درون غار نتابیده , همه موجودات شکل های عجیب و غریبی پیدا کرده اند . چشم ها و رنگ خود را از دست داده‌اند. دریاچه‌ای از آب سولفوریک وجود دارد که بوی تخم مرغ گندیده می‌دهد و هوا گاز سولفید هیدروژن داره و میزان دی اکسید کربن هم 100 برابر  بیشتر از سطح زمین است. باکتری هایی که در آب و دیواره غار زیاد هستند کربن را از هوا جدا می کنند.  موجودات ریز , این باکتری ها را به همراه  آب و گل و لای می خورند و موجودات بزرگتر هم , از همان موجودات ریز تغذیه می کنند و باکتری ها را وارد بدن خود می کنند. پاها و شاخک های موجودات بزرگتر شده اند. دانشمندان تا کنون توانسته اند تا 33 گونه از موجودات را شناسایی کنند که در دنیای خارج از غار وجود ندارند. دولت رومانی به صورت محدود به دانشمندان اجازه می دهد تا بتوانند وارد غار شوند و تحقیق کنند.

 

7= دریاچه کاراچای

شوروی تاسیسات هسته ای زیادی داشت که اکثر آنها نا امن و دارای نقص بودند. درون یکی از این تاسیسات دریاچه‌ای وجود دارد که میزان رادیواکتیو آن بسیار زیادتر از هر جایی است. میزان رادیواکتیو در کاراچای به حدی است که اگر فقط یک ساعت کنار آن بایستید میمیرید.

در زمان شوروی , پسماندهای هسته‌ای در این دریاچه تخلیه می شدند و آزمایشات هسته‌ای هم مشکلات زیادی بوجود آوردند.این مرکز تولید سلاح های هسته ای  در سال 1957 منفجر شد و رادیواکتیو بیش از پیش منتشر شد طوری که میزان رادیواکتیو از منطقه چرنوبیل هم بیشتر است. دریاچه کاراچای برای جلوگیری از فجایع بیشتر, با بتون حصارکشی شد با این وجود تمام منطقه بیش از حد رادیواکتیویته است.به همین دلیل  خطر ابتلا به سرطان و نقص های مادرزادی در میان ساکنین اطراف این منطقه بسیار زیاد است.

 

6=درخت دوتایی کارسورزو (The Double Tree of Casorzo) 

در پیمونته ایتالیا یک درخت منحصر به فرد رشد کرده که تعجب همگان را برانگیخته است. یک درخت گیلاس که از جهات مختلف دیده می شود. این درخت گیلاس به جز در یک مورد , هیچ فرقی با دیگر درختان گیلاس ندارد آن مورد هم رشد آن درست بالای یک درخت توت است. بله , این درخت گیلاس دقیقا بالای تنه یک درخت توت رشد کرده و همه را شگفت زده می کند. شاید بگویید کسی شاخه گیلاس را به درخت توت پیوند زده , اما این گونه نیست. رشد هر دو درخت طبیعی است , شاید هم بگویید نمونه های فراوانی از این گونه وجود دارند که یک گیاه یا درختی دیگر بر تنه درخت رشد کرده است. خیر این گونه هم نیست. آنهایی که در جاهای دیگر هستند بصورت انگل بر تنه یک درخت رشد می کنند و عمر کوتاهی هم دارند یا از یک نوع درخت هستند اما درخت دوتایی کارسورزو , دو درخت کاملا سالم با شاخه هایی پنج متری هستند و عمر زیادی دارند. مردم محلی هم نمی دانند که این درخت گیلاس چگونه روی درخت توت رشد کرده است آنها بر این باور هستند که احتمالا یک پرنده , هسته یک گیلاس را بالای درخت برده و آن هسته رشد کرده و از طریق حفره ای که درون تنه درخت توت بوده , ریشه خود را به خاک رسانیده است.

 

5=کالاچی (Kalachi)

کالاچی نام روستایی دور افتاده در قزاقستان است که عده ای از ساکنین آن دچار بیماری عجیبی شده اند که بی سابقه است. ساکنین این روستا , بطور ناگهانی حتی در حالی که در حال راه رفتن یا حتی رانندگی هستند به ناگهان به خواب می روند خوابی که یک روز یا حتی سه روز طول می کشد. وقتی بیدار می شوند چیزی از خواب خود را به یاد نمی آورند. این بیماری سن و یا جنسیت نمی شناسد. دولت قزاقستان در سال 2014 از بیماری مرموز اهالی روستای کالاچی مطلع شد. تیمی از دانشمندان به کالاچی اعزام شدند . آنها همه ساکنین و آب و خاک و غذای آنان را مورد آزمایش های متعدد قرار دادند اما تاکنون نتیجه ای حاصل نشد و علت خواب ناگهانی کشف نشد. روستاییان بیماری خود را مربوط به قرار گرفتن در معرض اورانیوم می‌دانند چرا که یک معدن اورانیوم متعلق به شوروی سابق در نزدیکی کا  لاچی وجود دارد. اما از طرفی روستای دیگری هم وجود دارد که از کالاچی به آن معدن نزدیک‌تر است، با این حال هیچ‌کس در آن روستا دچار خواب‌های چندروزه نمی‌شود. اهالی کالاچی به تدریج با حمایت دولت در حال اسکان داده شدن در جاهای دیگر هستند.

 

4= حلقه‌های نامیبیا

در بیابان های نامیبیا , حلقه هایی وجود دارند که با فاصله های منظم بوجود آمده اند و فاقد پوشش گیاهی هستند. این حلقه ها که به شکل دایره های کاملی هستند اندازه قطر آنها بین سه تا 20 متر می باشد. سئوالات زیادی در این زمینه وجود دارد . یکی از این سئوالات این است که چرا این کچلی ها به شکل های دیگر نیستند و فقط دایره ای شکل هستند؟ درون دایره های هیچ چیزی رشد نمی کند. فرضیه های متعددی در مورد دلیل شکل گیری این دایره های مرموز ارائه شدند اما پس از مدت کوتاهی , رد شدند. از جمله گفته شد که گونه ای از موریانه ها , این دایره ها را می سازند اما کمی بعد این فرضیه رد شد. آخرین فرضیه این است که  رقابت پوشش‌های گیاهی برای دستیابی به منابع تغذیه , روند رشد آنها را تغییر می دهد، که این رقابت نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی و آلودگی به وجود آمده است.

 

3=صداهای مرموز در تائوس

تصور کنید برای یک شب صدایی همانند صدای خس خس را می شنوید اما کاری از دستتان ساخته نیست چون نمی دانید از کجا می آید. فکر می کنید بتوانید آن شب را راحت بخوابید؟ حالا تصورش را بکنید اهالی شهری به نام تائوس در نیومکزیکو ,  از اوایل دهه 1990 یعنی حدود سی سال است که دائما صدای تند و تیزی را می شنوند صدایی شبیه «اووم» یا یک موتور دیزلی که از دوردست ها می آید که معلوم نیست منشا آن کجاست یا چیست. اکثر ساکنین شهر تائوس , این صدا را می شنوند و شاکی هستند. ولی چیزی که جالب است این که , افراد دیگر آن صدا را نمی شنوند.دانشمندان بیست سال است که برای یافتن منبع صدا تلاش می کنند اما بی فایده بوده است. یک فرضیه را هم مطرح کرده‌اند و آن این که ساکنان شهر تائوس دارای قوه شنوایی فوق العاده ای هستند و به همین دلیل می توانند صداهایی را بشنوند که انسانهای معمولی قادر به شنیدن آن نیستند. اما این نظریه هم جواب صداهای مرموز نیست و منبع آن همچنان ناشناخته مانده است.

 

2=رعد و برق بی پایان

بر فراز رودخانه کاتاتومبو در ونزوئلا , طوفانی برپا می شود که تمامی ندارد. رعد و برق , هر روز ساعت 7 بعدازظهر آغاز می شود و در طول شب به مدت 10 ساعت ادامه پیدا می کند. این شب های پر رعد و برق 260 شب در سال روی می دهد. جوابی قطعی برای این رویداد وجود ندارد. یک نظریه این است که وقوع رعد و برق می تواند به دلیل اورانیوم موجود در بستر رودخانه باشد یا بر اساس یک نظریه دیگر , رعد و برق ها می تواند به دلیل برخورد کوه های آند با بادهای گرم باشد. در سال ۲۰۱۰ این رعدو برق‌ها به طرز اسرارآمیزی به مدت یک روز متوقف شد و سپس شش هفته ادامه داشت. هنوز هیچ پاسخ قطعی برای این شب های پر رعد و برق یافت نشده است.

 

1=رودخانه جوشان

رودخانه ای در دل آمازون وجود دارد که فقط شش کیلومتر طول دارد اما با دیگر رودخانه ها تفاوت دارد. آب آن تا 91 درجه سانتیگراد گرم می شود. هر موجود زنده ای که وارد آن شود آب پز می شود و درنهایت می میرد.مردم بومی آشانینکا  قرن هاست که رودخانه اسرارآمیز جوشان را می شناسند و اسمش را Shanay-timpishka به معنای «رودخانه ای که با گرمای خورشید به جوش می آید» گذاشته اند. در مورد دلیل گرمی آب این رودخانه تصور بر این است که احتمالا منبع آب باید از آتشفشان سرچشمه گرفته باشد. اما این فرضیه درست نیست چون نزدیک ترین آتشفشان 700 کیلومتر فاصله دارد. اما عده ای هم فکر میکنند شاید آب رودخانه با گرمایی که از طریق گسل های موجود در زیر آن می آید گرم می شود. به هرحال جواب قطعی هنوز مشخص نیست.