هندوستان. سرزمین عجایب

در مورد هندوستان و چیزهای عجیب و غریبی که در آنجا هستند شاید بتوان ساعت ها صحبت کرد. اما در این نوشته، فقط به چند مورد از عجیب و غریب های برگزیده هندوستان اشاره می کنیم.

هندوستان با این که سرزمین رنگ هاست اما زندگی در آنجا بی‌رنگ است. هندوستان با جمعیتی حدود  یک میلیارد و 369 میلیون نفر , بعد از چین , پرجمعیت ترین کشور دنیاست.  در این کشور ده ها دین و مذهب و بیش از بیست زبان مختلف وجود دارد. از نظر شاخص درآمد ناخالص ملی , هندوستان در رده های بالا جای دارد اما بیش از کل جمعیت آفریقا , انسان های فقیر دارد و البته به اندازه جمعیت انگلیس هم آدم های میلیاردر و میلیونر دارد. رشد اقتصادی  بالاست اما فقط طبقه ثروتمند جامعه رشد می کنند و وضع فقیران تغییری نمی کند.

وضعیت بهداشت در هند

 هندوستان با آن که در صنعت تکنولوژی فضایی پیشرفت زیادی کرده اما آیا می دانید حدود نیم میلیارد هندی , توالت خود را در فضای باز و اماکن عمومی انجام می دهند؟

اکثر کوچه و خیابان ها در شهرهای هندوستان , تمیز و مرتب نیستند. زباله ها در خیابان ریخته می شوند و در بعضی از مناطق حتی در خانه ها سرویس بهداشتی وجود ندارد. توالت کردن در فضای باز و در معرض دید دیگران , عیب شمرده نمی شود. علت این نقیصه , اقتصادی نیست. ریشه فرهنگی دارد. دولت هندوستان سعی زیادی دارد تا مردمش را به ساخت و استفاده از سرویس های بهداشتی تشویق کند اما به نظر می رسد که هنوز راه زیادی تا رفع آن در پیش دارد.

باورهای عجیب و غریب هندی‌ها

از سنت های عجیب و غریب هندی ها هم کمی بگوییم. بعضی از قبایل هندی عقیده دارند که ازدواج یک دختر با یک سگ , می تواند نفرین و طلسم را از او دور کند. به همین دلیل هم , برای رفع طلسم و نفرین یا برای حفاظت او در مقابل نفرین , دختر را بصورت سنتی و با شرکت اهالی , به ازدواج یک سگ درمی آورند.

همچنین برای طلب باران , برای دو قورباغه مراسم عروسی می گیرند. این مراسم موقعی اجرا می شود که بارش باران کم باشد.

هندی‌ها گاوپرست نیستند

اما در مورد ارزش گاو و گاوپرستی در هندوستان بسیار شنیده ایم. می توان گفت که در این کشور , گاوها در مقایسه با انسانها راحت تر زندگی می کنند.در خیابانها , حق تقدم با گاوهاست و اذیت و آزار آنها باعث خشم هندوها می شود. کشتن عمدی یک گاو , حبس های طویل المدت را به دنبال دارد.  بسیار شنیده ایم که هندوها , گاوپرست هستند اما درست نیست. از نظر هندوها , گاو برکت و وفور نعمت را تمثیل می کند به همین دلیل هم به آن بها داده و مقدس شمرده می شود. kumbh. شیر گاو یک منبع غذایی است و فضله آن  برای سوخت استفاده می شود و حتی از ادار گاو , بعنوان داروی بعضی از بیماری ها استفاده می شود.

مراسم حج کومبه میلای هندوها

آیا می دانید بزرگترین مراسم مذهبی جهان چیست؟ مراسم حج کومبه میلای هندوها , از نظر تعداد شرکت کنندگان , بزرگترین مراسم حج دینی شمرده می شود. هر ساله در ماه ژانویه بیش از یکصد میلیون هندو , برای شرکت در این مراسم , به الله آباد می روند. الله آباد شهری در 650 کیلومتری جنوب شرقی دهلی نو است که در سال قبل , دولت هندوستان نام آن را به دلیل همین مراسم حج هندوها , به "پرایا گراج" تغییر داد. شهری در کنار رود گنگ که توسط حاکمان مسلمان نامگذاری شده بود و همچنین محل تولد جواهر لعل نهرو اولین نخست‌وزیر هند است.

هندوها در این مراسم , در رودخانه گنگ خود را به آب می زنند و معتقدند که با این کار , تمامی گناهان و اعمال بد آنها شسته می شود و پاک می شوند.

غذای هندی‌ها

در مورد غذاهای پر ادویه هندی ها هم چیزهای زیادی خواندیم و شنیدیم. اکثر ادویه جاتی که ما در آشپزخانه خود استفاده می کنیم از هندوستان آورده می شوند. در تمامی غذاها از ادویه جات استفاده می کنند و غذایی که برای ما خیلی تند محسوب می شود برای هندی ها اصلا تند نخواهد بود. غذاها در رستوران ها و غذاخوری ها درون یک سینی مخصوص سرو می شوند که شامل چند نوع غذا و مخلفات هستند. غذاهای کوچه بازاری هم در خیابانها شایع است که البته در مورد بهداشتی بودن آنها باید خیلی دقت کرد.

بدترین کشور برای دختران و زنان

هندوستان یکی از بدترین کشورها برای زنان و دختران است. آمار تجاوز جنسی در هندوستان بسیار بالاست. در هندوستان نظام طبقاتی وجود دارد که مردم را به کاست های متفاوت تقسیم می کند . حتی مردان دولتی نیز نمی توانند با عواقب کاست مقابله کنند. در این نوع نظام , هر طبقه بالادستی , نسبت به طبقه پایین دستی خود , ارجحیت دارد و این امر بویژه در مناطق غیرشهری و دوردست , باعث می شود تا منسوبین به طبقات بالاتر , خود را صاحب بدن طبفات پایین تر بدانند و دختران را مورد تجاوز قرار دهند.حتی طبقه ای به نام دالیت ها هستند که نجس شمرده می شوند و غیر از محله خود , حق پا گذاشتن در محلات دیگر را ندارند.  با آن که از نظر قانون هندوستان , تجاوز امری غیرقانونی و جرم است اما در مناطق دور افتاده , به دلیل نفوذ سیستم طبقاتی , متجاوز می داند که اگر هم دادگاهی شود مجرم شناخته نخواهد شد. بنا به آمار موجود , در هر پانزده دقیقه یک تجاوز جنسی در هندوستان روی می دهد که یک سوم تجاوز شوندگان زیر 18 سال سن دارند.

گروه زنان چماق‌دار برای حمایت از زنان

 چند سالی است که یک گروه صورتی پوش از زنان  به نام دارودسته صورتی یا به قول خود هندی ها گولابی گنگ , برای مبارزه با تجاوز به زنان و مقابله با ازدواج کودکان تشکیل شد و اکنون دهها هزار عضو دارد. زنانی که ساری های صورتی رنگ می پوشند و به آنها آموزش دفاع شخصی داده می شود. آنها از زنان و دختران در مقابل متجاوزان دفاع می کنند و همچنین با خانواده های دخترانی که در سنین کودکی قرار است ازدواج کنند صحبت می کنند تا مانع ازدواج او شوند. این گروه توسط زنی به نام سامپات پال دوی (Sampat Pal Devi) در شمال هندوستان راه اندازی شد. سامپات خودش در کودکی عروس شده و به همین دلیل اکنون سعی می کنه جلوی این گونه ازدواج ها را بگیرد. البته در کشور خود ما نیز متاسفانه عروس کردن دختران کم سن و سال آمار بالایی دارد که یکی از نمونه های آن که در اینترنت هم منتشر شد ازدواج یک مرد 28 ساله با یک دختر بچه  9 ساله است.

در مورد نحوه تشکیل گروه  گولابی گنگ  باید گفت که خانم سامپات در سال 2006 , مردی را دید که همسرش را کتک می زد. او خواست تا مانع آن شود اما خودش هم کتک خورد. فردای آن روز سامپات به همراه پنج زن دیگر , چوب به دست , به در خانه آن مرد رفتند و تا می خورد او را به باد کتک گرفتند. این کار او زبان به زبان در همه جا و اینترنت پیچید و زنان زیادی با او تماس گرفتند که حاضرند با او  همراه باشند و به این ترتیب گروه تشکیل شد و بعدها با جدی تر شدن گروه و گسترش آن , قرار شد تا ساری های صورتی بپوشند و نام گروه را هم بذارن دارو دسته صورتی یا همان گولابی گنگ .در مورد اقدامات و فعالیت های این گروه و خود سامپات, ماجراهای بعضا هالیوودی بسیاری وجود دارد که در سطح اینترنت می‌توانید پیدا کنید.

پایان