اتومبیل های ساخت آفریقا - ویدئو

وقتی نام آفریقا را می شنویم اولین چیزی که متصور می شویم فقر و گرسنگی مردمان آنجاست. اما نکته اینجاست که آفریقا یک قاره بسیار گسترده است و شامل چندین کشور می شود که همه آنها گرفتار فقر مطلق نیستند. شاید برای اولین بار است که بشنوید تعدادی از کشورهای آفریقایی ، در صنعت تولید اتومبیل هم حرفی برای گفتن دارند.


خودروسازی والیز  Wallys Automobile Manufacturing

خودروسازی والیز در سال ۲۰۰۶ در تونس توسط دو برادر به نام های زید و عمر گیگا تاسیس شد. کارخانه کوچکی است که فقط ۱۲۰ پرسنل دارد. طراحی و ساخت بدنه اتومبیل در کارخانه انجام می گیرد و در ساخت آن از موتورهای سایپا و پژو استفاده می شود. با آنکه سالانه حدود فقط ششصد خودرو تولید می کند اما هشتاد درصد تولیدات آن به دلیل رعایت استانداردهای اروپا ،قیمت مناسب، مصرف سوخت کمتر و گارانتی های طولانی مدت به خارج از کشور صادر می‌شود. تولیدات والیز در کشورهای مختلف از جمله در پاناما، مراکش، اسپانیا، قطر و سایر کشورها به فروش برسد.


 کیرا موتورز Company Kiira Motors (KMC)

کیرا موتورز  یک خودروسازی دولتی است که در سال 2014 در اوگاندا تأسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در منطقه نتیندای  کامپالا است . دولت اوگاندا این شرکت را برای مدیریت تولید خودروهای بومی تأسیس کرد.

هدف از راه انداز این کارخانه،  حفظ تعادل اقتصادی در استان است. دانشگاه  ماکرره (Makerere ) هم در این کارخانه شراکت دارد. در این مجموعه صنعتی علاوه بر اتومبیل های سواری و اتوبوس،همچنین   توسعه نرم افزار، امکانات پزشکی، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و سایر ماشین آلات کشاورزی هم تولید می شود.


اینوسون Innoson Vehicle Manufacturing (IVM)

شرکت خودروسازی اینوسون یک خودروسازی نیجریه ای است. دفتر مرکزی شرکت در ایالت آنامبرا (Anambra) قرار دارد. این خودروسازی در سال ۲۰۰۷ توسط آقای اینوسنت ایفدیاسو چوکووما (Innocent Ifediaso Chukwuma) تاسیس شد.

این شرکت کارش را با واردات قطعات خودرو و مونتاژ آنها آغاز کرد اما بعدها شروع به تولید قطعات خودرو نمود.هم اکنون در این شرکت ، انواع اتومبیل های سبک  ، ون و اتوبوس تولید می شود. در بخشی از این شرکت موتور سیکلت نیز تولید می شود. تولیدات این شرکت خودروسازی دارای استانداردهای جهانی است و با خودروهای خارجی رقابت می کند.


شرکت کانتانکا Kantanka Co

شرکت خودروسازی کانتانکا یک شرکت خصوصی در کشور غنا است. موسس این شرکت، کوادوو سافو کانتانکا جونیور است. او این شرکت را در سال 1994 در منطقه آچیموتا غنا راه اندازی کرد. Kwadwo Safo Kantanka Jnr.

این شرکت در سال 1998 شروع به تولید قطعات خودرو کرد. شرکت سپس اولین خودروی تولید شده در کشور را با قطعاتی که از منطقه تامین می شد، معرفی کرد. بعدها روی تولید کل بدنه اتومبیل تمرکز کرد. شرکت خودروسازی کانتانکای غنا، دارای مدل های مختلفی مانند Mehsah، K71، Onantefo، Omama Pickup، Omama Hard Body و Amoanimaah می باشد.


موبیوس موتورز Mobius Motors

موبیوس موتورز یک تولید کننده خصوصی خودرو در کنیا است. مالک این شرکت جوئل جکسون است. دفتر مرکزی این شرکت در نایروبی کنیا واقع است. موبیوس در سال 2011 توسط جوئل جکسون برای ساخت یک وسیله نقلیه در آفریقا و برای آفریقا تاسیس شد. موبیوس موتورز در کنیا خودروهایی را تولید می کند که غیرعادی، مقرون به صرفه و ایمن هستند.


خودروسازی لارکی Laraki Manufacturing

شرکت تولیدی لاراکی یک تولید کننده خودرو است که دفتر اصلی آن در کازابلانکای مراکش است. در سال 1999، محمد لارکی این شرکت را تأسیس کرد. آنها ماشین های اسپرت می سازند. این شرکت محصولات خودروی خود را در سراسر جهان به فروش می رساند.

مالک آن واردکننده خودرو بود. پسرش عبدالسلام لاراکی قایق های تفریحی مجلل طراحی و تولید می کرد. با تشویق پدر، او در سوییس در رشته طراحی اتومبیل تحصیل کرد و سپس در سال ۲۰۰۲ اولین مدل از اتومبیل خود را طراحی و معرفی کرد.  


بیرکین خودرو The Birkin Car Ltd

شرکت Birkin Cars توسط جان واتسون در سال ۱۹۸۲ در آفریقای جنوبی تاسیس شد. او از نوادگان تیم بیرکین، راننده پیشگام خودروهای مسابقه ای است. این کارخانه قدیمی ترین تولید کننده آفریقا است. خودروهای آن به کشورهای مختلف از جمله ژاپن، ایالات متحده آمریکا، اروپا و سایر کشورها ارسال شده است. در Street Series 3 (SS3) و Clubman Series 3 (CS3) در لیست بهترین ها قرار دارند. سطح کیفیت عالی اتومبیل های مسابقه ای بیرکین به خوبی شناخته شده است.

ویدئو