۱۳-۱ گنج مخفی که باید پیدا شوند

همه ما داستان‌های مختلفی از ماجراجویی‌های کسانی که به دنبال یافتن گنجینه‌های دزدان دریایی و پیدا کردن کشتی‌های غرق شده آنان در ته اقیانوس‌ها و دریاها بوده‌اند را شنیده‌ایم. اکثر داستان‌هایی که در مورد این گنجینه‌ها وجود دارند به دور از واقعیت هستند اما داستان‌هایی هم هستند که واقعیت دارند یا نزدیک به واقعیت هستند.

برای آشنایی با تعدادی از این داستان‌ها در مورد گنجینه‌های دفن شده , گنج دزدان دریایی و تبهکاران با ما همراه باشید:

 

گنجینه فارست فن

حدود ده سال قبل یک کلکسیونر و میلیاردر آمریکایی به نام «فارست فن» (Forest Fenn) صندوقچه‌ای پر از جواهرات و طلا به ارزش سه میلیون دلار را در کوه‌های راکی مخفی کرد. وی در شعری تحت عنوان " The Thrill of the Chase " به سرنخ‌هایی در مورد محل دفن صندوقچه اشاره کرده و انسان‌ها را به ماجراجویی و یافتن گنج  ترغیب کرد. متاسفانه کسانی نیز در این جستجو جان خود را از دست دادند .

این ماجرا در نهایت توسط جک استیف، یک دانشجوی 32 ساله پزشکی، که صندوقچه را در مکانی نامعلوم در ژوئن 2020 پیدا کرد، به پایان رسید.تخم مرغ‌های ناپدید شده فابرژه

«پیتر کارل فابرژه» جواهرساز دربار تزارها بود که تخم مرغ‌های با ارزش عید پاک را برای خانواده سلطنتی تهیه می‌کرد. در سال ۱۹۱۷ میلادی پس از انقلاب در روسیه و انحلال پادشاهی، فابرژه به لتونی و بعد هم به آلمان گریخت و در نهایت در سوئیس ساکن شد و در سال ۱۹۲۰ از دنیا رفت. فابرژه حدود پنجاه تخم‌مرغ برای خانواده سلطنتی ساخته بود.  برخی از آنها در مسکو باقی ماند و برخی دیگر به خارج از روسیه برده شد.

 هشت عدد از این تخم مرغ‌های طلایی مفقود هستند. در سال ۲۰۰۷ یکی از تخم مرغ‌های  گم شده پیدا شد و به قیمت ۸.۹ میلیون دلار در یک حراجی به فروش رسید. قیمت تخم مرغ های طلایی گم شده بین ۹۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

 

گنج بدنام جسی جیمز

گفته می‌شود که یک تبهکار آمریکایی در اوکلاهما به نام جسی جیمز در قرن نوزدهم میلادی یک گنجینه به ارزش یک میلیون دلار را در کوه‌های ویچیتا (Wichita) پنهان کرده است.

حکایت‌های مختلفی هستند که وجود این گنجینه را بیان می‌کنند. اما تاکنون کسی نتوانسته است گنجینه پنهان او را پیدا کند.

 

 

گنج گم شده ساموئل بلامی

ساموئل بلامی معروف به سام سیاه ، متولد ۱۶۸۹ فقط با ۲۸ سال سن در هنگام مرگ جوان‌ترین و ثروتمندترین دزد دریایی انگلیسی قرن هفدهم است. او و نیروهای تحت امرش حداقل ۵۳ کشتی را غارت کردند. گفته می‌شود که ساموئل بلامی در سال 1916 وارد دهکده مچیاسپورت Machiasport) )در ماین (Maine) شد و تصمیم گرفت برای نگهداری از طلا و جواهرات‌هایش , خانه‌ای بسازد. ساخت خانه بسیار سریع در حال پیشرفت بود اما وی نتوانست به هدف خود برسد زیرا در ماساچوست دستگیر و سپس کشته شد.

گنج بلامی هنوز هم یافت نشده است.

 

کشتی غرق شده اوریگن

در سال 1705 یک کشتی اسپانیایی در آبهای ساحلی اوریگن (Oregon) غرق شد. بر اساس آنچه که گفته می‌شود این کشتی آمده بود تا گنجینه‌ای که در آن حوالی مدفون بوده  را به جایی دیگر حمل کند. گنجینه مورد اشاره هنوز یافت نشده و برای افرادی که دارای سرمایه اضافی و بلااستفاده هستند بهترین دستمایه شده تا در این منطقه ساحلی قطعه زمینی را خریداری کنند و به بهانه داشتن یک خانه ساحلی , بتوانند با کندن آن زمین, شانس خود را هم برای یافتن گنج مورد نظر امتحان کنند.

گفته می‌شود پانصد کیلو طلا و جواهرات در منطقه اوریگن مدفون می‌باشد.

 

مقبره سلطان کامهامها

پس از مرگ سلطان کامهامها پادشاه هاوایی در سال 1819 میلادی, طلا و جواهرات بسیار زیادی به ارزش میلیون‌ها دلار در مقبره او قرار داده شد.  مقبره او هرگز یافت نشده است. اما بعضی‌ها معتقدند که مقبره سلطان کامهامها در ساحل نا پالی (The Na Pali Coast)در جزیره کائوآئی (Kauai) می‌باشد.

 

گنج پالمانو پوینت

پالمائو پوینت که یک منطقه گردشگری در جزیره بزرگ هاوایی است شاید هم مدفن گنجینه‌ای به ارزش پنج میلیون دلار می‌باشد. بر اساس اسرار ناگشوده هاوایی , گنجینه مورد نظر متعلق به ناخدای انگلیسی به نام توماس کاوندیش (Thomas Cavendish) در قرن شانزدهم میلادی بوده است. تعداد زیادی از جویندگان گنج , سعی کردند گنج مورد نظر را پیدا کنند اما ناموفق بودند با این حال عده‌ای همچنان امیدوارند آن را پیدا کنند.

 

گنج پنهان شولتز

داچ شولتز (Dutch Schultz) یکی از سرکرده های باندهای مافیا در منطقه نیویورک بود. شولتز با گلوله یک باند رقیب کشته شد اما وقتی آخرین نفس‌هایش را می‌کشید از پنهان بودن طلا و جواهرات به ارزش 7 میلیون دلار در کوه‌های کاتسکیل نیویورک چیزهایی را زمزمه کرد. تاکنون کسی موفق به پیدا کردن آن گنج نشده اما جویندگان گنج ناامید نشده‌اند.

 

گونی پر از طلای موسبی

جان سینگلتون موسبی (John Singleton Mosby), در جریان جنگ داخلی آمریکا, فرمانده هنگ نیروی سواره نظام ارتش کنفدراسیون آمریکا بود. وی در سال 1863 , نیروهای مهاجم تحت امر خود را بصورت نفوذی وارد منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان جنوبی نمود. طی این تهاجم, بدون اینکه حتی یک گلوله شلیک شود توانستند بیش از 40 تن از نیروهای جدایی طلب را دستگیر کنند. موسبی همچنین در آن حمله یک گونی پر از طلا و جواهرات , شمعدانی‌ها و غیره را به غنیمت گرفت. ارزش کنونی اشیاء درون گونی 350000 دلار خواهد بود. موسبی در مسیر برگشت از وجود نیروهای جدایی طلب مطلع شد و گونی را در بین دو درخت دفن کرد و درخت‌ها را نیز علامت‌گذاری کرد. موسبی پس از مدتی 7 تن از نیروهای خود را برای آوردن گونی به محل اعزام نمود اما آنها توسط جدایی‌طلبان اسیر و کشته شدند. موسبی هرگز دوباره گونی پر از اشیاء قیمتی را ندید. به همین دلیل هم احتمالا هنوز هم در همان محلی که دفن شده , در انتظار جویندگان گنج است.

 

نقره‌های مدفون شده تد بنیون

تد بنیون (Ted Binion) که وارث یک قمارخانه بزرگ شده بود حدود بیست سال پیش کشته شد اما هنوز هم نام او فراموش نشده است. آنطور که گفته می‌شود جایی در املاک او در پهرامپ در نوادا (Pahrump, Nevada), کلکسیون نقره‌ای به ارزش میلیون‌ها دلار مدفون شده است. بنیون در سال 1988 توسط دوست دخترش و همدست او کشته شد. اگرچه آنها از اتهام قتل تبرئه شدند اما به جرم سرقت کلکسیون نقره محکوم شناخته شدند. به نظر می‌رسد علت قتل بنیون , همین کلکسیون نقره او بوده است. عده‌ای عقیده دارند که کلکسیون نقره بنیون همان موقع به سرقت برده شده و عده‌ای دیگر نیز بر این باور هستند که آن هنوز هم جایی در املاک او مدفون می‌باشد.

 

گنج دزد دریایی معروف به ریش سیاه

در فواصل سالهای 1716-1718 میلادی, دزد دریایی معروف به ریش سیاه , ترسناک‌ترین دزد دریایی بود. او معمولا در جزایر هند غربی و سواحل آتلانتیک در آمریکای شمالی به یغماگری کشتی‌ها مشغول می‌شد. هدف او و دیگر اعضای گروه او, فقط تصاحب طلا و جواهرات موجود در کشتی‌ها بود. ریش سیاه , همیشه به گنجینه‌های خود می‌بالید و به خود افتخار می‌کرد اما چون به کسی اعتماد نداشت از محل نگهداری آنها به کسی حرفی نمی‌زد. ریش سیاه در سال 1718 دستگیر و اعدام شد. جستجوگران گنج , همه جا به دنبال یافتن گنج پنهان او بودند اما ریش سیاه تا لحظه مرگ مطمئن بود که کسی نخواهد توانست آنها را پیدا کند. یعنی جایی پنهان کرده که شاید هرگز پیدا نشود.

 

12-گنج اوزارک

در مقطه شمال غربی آرکانزاس , غار گنج قدیمی اسپانیایی وجود دارد. گفته می‌شود که 350 سال پیش ,  فاتحان اسپانیایی که از ارتش آمریکا فرار کرده‌اند گنجینه‌ای را در این غار پنهان کرده‌اند. تاکنون گنج مورد ادعا یافت نشده اما سلاح , زره و کلاهخود و دیگر وسایل متعلق به آن دوران در غار یافت شده‌اند.

 

13-گنج خونین آیداهو

بنا به خبر نشریه " East Idaho News " , در نقطه‌ای در شرق آیداهو گنجینه‌ای (طلا) به ارزش میلیون‌ها دلار مدفون شده‌ است. در سال 1865 میلادی , یک دلیجان حامل طلا توسط راهزنان مورد حمله قرار گرفت. اگرچه عده‌ای مورد سرقت قرار گرفتن طلاها را قبول ندارند اما عده‌ای دیگر عقیده دارند که سارقان , طلاها را در پورت کانیون پنهان کرده‌اند.