کلبه عشق ، رسم عجیب منطقه ای در کامبوج- ویدئو

کلبه عشق , اسمی است که به این کلبه ها داده شده و برای این که بفهمیم این ها چه مکانی هستند سفری کوتاه به کامبوج می رویم. منطقه راتانکیری ( Ratanakiri ) به میان مردمان قبیله کرونگ (Kreung) .

اینها مردمانی هستند که در روستاها زندگی می کنند و سنت های خاص خودشان را دارند. کشاورزی و دامداری می کنند. خانه های لوکس و پرهزینه نمی سازند. خانه هایی که چوبی هستند و ساده.

سنت کلبه عشق هم یکی از سنت های خاص این قبیله است. فقط لازمه گفته بشه که سنت کلبه عشق فقط در دهات معدودی هنوز پابرجاست و در نقاط دیگر از بین رفته است.

سفری می کنیم به دهکده تانگ کامال (Tang kamal), یکی از دهاتی که سنت کلبه عشق هنوز هم در آنجا رایج هست .


دهکده تانگ کامال در 7 کیلومتری شمال مرکز استان بانلونگ در کامبوج واقع شده است.  100 خانواده کروونگ در این دهکده زندگی می کنند. بقای آنها به کشاورزی بستگی دارد. مجبورند 10 کیلومتر از میان جنگل های متراکم گذر کنند و محصول خود را بفروش برسانند. نزدیکترین مرکز درمانی هم از تانگ کامال 3 کیلومتر فاصله دارد به همین دلیل هم ساکنان دهکده , درمان بیماریها را از طریق طب سنتی انجام می دهند. در این روستا از برق و آب لوله کشی خبری نیست. یک چاه آب هست و اهالی,  آب مورد نیاز خود را از آن چاه تامین می کنند.

دختر باید آزاد باشد

مردمان قبیله کرونگ معتقدند که دختر باید کاملا آزاد و راحت باشد تا بتواند شوهر آینده خود را خودش انتخاب کند.

به همین منظور هم, در تانگ کامال, پدر خانواده‌ای که دختری دارد وقتی دخترش به سن سیزده سالگی می رسد کمی دور تر از خانه , کلبه ای کوچک برای دخترش می سازد . پس از آماده شدن کلبه , دختر می تواند در اوقات فراغت از کار روزانه و عصرها در کلبه بنشیند و با پسران مجری که خواهان آشنایی با او هستند به صحبت بپردازد و اگر هر دو مایل بودند می توانند شب را با هم در کلبه سپری کنند و حتی رابطه جنسی داشته باشند. در موضوع داشتن رابطه جنسی پیش از ازدواج , این قبیله معتقد است که دختر باید با پسران متعددی همبستر شود تا بتواند پسری را که مطلوب اش است  انتخاب کند.

حال حتما می پرسید که اگر دختر پیش از انتخاب یکی از پسران بعنوان شوهرش , باردار شود و مشخص هم نباشد که از کدام پسر باردار شده آن وقت تکلیف چیست؟ قبیله کرونگ این مسئله را هم حل کرده اند , وقتی دختر باردار شود و هنوز کسی را انتخاب نکرده باشد , طبق عادت , دختر باید از بین کسانی که با آنها همبستر شده یکی را بعنوان شوهر و پدر بچه , انتخاب کند. پسری که بعنوان شوهر و پدر بچه انتخاب می شود حق هیچگونه کنکاش و شبهه ای را ندارد و تازه , خوشحال هم می شود که با دختری که به او تمایل داشته , قرار است ازدواج کند.


اگر پسری بدون رضایت دختر به او تجاوز کند

در بین قبیله کرونگ , میزان تجاوز به دختران , یعنی همبستر شدن با دختری بدون رضایت او , بسیار نادر پیش می آید . چون همه مردان و پسران می دانند که اگر بدون رضایت یک دختر  با او رابطه جنسی برقرار کنند به دستور رئیس قبیله , تمامی اموال و دارایی پدر آن مرد , توقیف می شود.

لازم است گفته شود که دختر در کلبه عشق فقط پسرانی را قبول می کند که خواهان ازدواج با او هستند و هیچ پسر دیگری با نیتی غیر از این , به کلبه نزدیک نمی شود. بعضی اوقات سال ها طول می کشد و دختر با پسران بسیار زیادی همبستر می شود اما کسی را پسند نمی کند و آن قدر ادامه می دهد تا شوهر مورد پسند خود را پیدا کند.


همچنان که در ابتدا گفته شد درحال حاضر این عرف و عادت فقط در دهکده های بسیار معدودی پابرجا مانده و کارشناسان عقیده دارند که با گسترش استفاده از رادیو و تلویزیون , مردمان قبیله کرونگ هم کم کم از آداب و رسوم خود دور می شوند و ازجمله رفته رفته , موضوع داشتن رابطه جنسی پیش از ازدواج برای دختران را امری نامطلوب می شمارند. بنا به نظر کارشناسان بومی, بخشی از مردمان قبیله کرونگ که دورتر از مراکز شهری بسر می برند و برق و تلویزیون به آنجا رفته, هنوز هم به اصل موضوع معتقد هستند اما تغییر رویه داده اند. اکثر خانواده ها اتاقی در خانه خود را به دخترشان اختصاص می دهند و دختر , از آن اتاق بعنوان کلبه عشق استفاده می کند . از نظر والدین , در این شرایط , اوضاع بهتر است و آنها می توانند پسرانی را که نزد دخترشان می آیند را بشناسند و اگر پسری مورد پسند دخترشان بود , فرصت کافی دارند تا هرچه را که دلشان خواست از او سئوال کنند و شناخت خود را کامل کنند. البته این تغییر روش بعضا بی نتیجه می ماند و بدلیل اندک بودن تعداد پسرانی که به خانه او مراجعه می کنند دختر نمی تواند مرد مناسب خود را پیدا کند و در چنین مواقعی پدر خانواده مجبور می شود برای دختر خود کلبه عشق بنا کند.


رابطه جنسی شرم آور نیست!

در میان مردمان قبیله کرونگ , موضوع رابطه جنسی پیش از ازدواج برای دختران و پسران , امری خجالت آور نیست بلکه موضوع بسیار مهمی است که اساس یک ازدواج موفق را تشکیل می دهد. آن عده از زنانی که کلبه عشق را تجربه کرده اند ابایی ندارند از این که حتی در نزد شوهر خود بگویند که پیش از ازدواج, با چند مرد همبستر شده و چند دوست پسر داشته اند.

در دهکده تانگ کامال و دیگر دهات قبیله کرونگ , پسر مطلوب , پسری است که در کار زراعت توانمند و اهل کار باشد. چون کار اصلی مردمان این قبیله , زراعت و دامداری است.